Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Bison Ultra-Trail oraz Bison MTB już w ten weekend w Puszczy Knyszyńskiej

28 września 2022

Cztery osoby siedzą przy stole

Biegi na dystansach 16, 35, 50, 70 i 100 km oraz rajd rowerowy na 20 i 60 km. W sobotę i niedzielę, 1-2 października, na terenie gminy Supraśl, odbędzie się trzecia edycja Bison Ultra-Trail rozszerzona o trasę dla kolarzy – Bison MTB. W środę, 28 września, odbyła się konferencja zapowiadająca to wydarzenie. Województwo Podlaskie jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia.

To już trzecia edycja wydarzenia. Pierwsza zgromadziła ponad 1200 osób, druga ponad 1700. Natomiast obecnie na listach startowych jest już 2300 uczestników.

– W tym roku impreza nam się rozszerzyła, ponieważ do grona biegaczy dołączyli kolarze. A Supraśl staje się mekką dla ludzi, którzy chcą aktywnie spędzać czas. Zwłaszcza na łonie natury – stwierdził Grzegorz Kuczyński z Fundacji Białystok Biega, która jest organizatorem imprezy.

Jak zauważył, ważnym aspektem wydarzenia jest promocja Podlaskiego, pokazanie piękna przyrody i różnorodności kulturowej regionu.

– To naprawdę doskonała promocja, ponieważ ponad połowa uczestników jest spoza naszego województwa. Jesteśmy dumni, że takie wydarzenie jest u nas organizowane i trzymamy kciuki za wszystkich zawodników –  podkreśliła Bożena Bieryło, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego.

Trasy wiodą przez Puszczę Knyszyńską, a bazą biegów jest Supraśl.

– Ci, którzy przyjeżdżają do nas z Polski i Europy, są zachwyceni pięknem przyrody i samym Supraślem, perłą zatopioną w zieleni, okraszoną teraz kolorami jesieni – powiedział burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i podkreślił, że biegi to nie tylko doskonała promocja miasta czy regionu, ale i zdrowego stylu życia. – Popieram z całego serca tę inicjatywę. Wielki ukłon dla organizatorów, dla pana Grzegorza. I zapraszamy do Supraśla, do Puszczy Knyszyńskiej.

W tej edycji pojawi się nowość – ile osób weźmie udział w wydarzeniu, tyle zostanie zasadzonych drzew w nadleśnictwie Krynki, o czym z kolei opowiedział Aleksander Lickiewicz, nadleśniczy z nadleśnictwa Krynki.

Jak co roku, wydarzenie ma również wymiar charytatywny. Uczestnicy podczas rejestracji i w trakcie zawodów mogą wpłacać pieniądze na Fundację Hospicjum Proroka Eliasza, która otworzyła w lipcu br. hospicjum stacjonarne w Makówce. To pierwszy taki ośrodek na terenach wiejskich w województwie. Jest miejscem całodobowej opieki dla starszych i nieuleczalnie chorych na ostatnim etapie ich życia. 

Barbara Likowska-Matys, Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

28 września 2022

Powrót na początek strony