Kolejna edycja Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu w Szelmencie
Kolejna edycja Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu w Szelmencie / Kamil Timoszuk
Pomysł powstania alei był wspólną inicjatywą skoczka narciarskiego Wojciecha Fortuny i samorządowej spółki: Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Bogdan Dyjuk zaznaczył, że przyczynia się ona do rozsławiania wybitnych sportowców, ale i województwa podlaskiego.
– Cieszę się, że w tak urokliwym miejscu, w ośrodku, który jest jednostką samorządu województwa, odbywa się tak piękne wydarzenie. W tym ważnym dniu chcemy zapewnić o naszym wsparciu finansowym na działania WOSiR w Szelmencie. Życzymy, by inicjatywa Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu nadal się rozwijała i rozsławiała znakomitych polskich sportowców. Cieszy nas, że są wśród nich olimpijczycy z Podlaskiego, tj. Natalia Kaczmarek i Rafał Czuper – mówił.
Z kolei Cezary Cieślukowski podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie jest ważnym działaniem dla promocji województwa, co jest istotne w dzisiejszych trudnych dla tej części regionu czasach.
W tym roku uhonorowano 20 wybitnych polskich sportowców [pełna lista na dole strony – red.]. Wśród wyróżnionych znalazła się Urszula Kielan, lekkoatletka.
– Dziękuję za to szczególne wyróżnienie, dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Jestem wzruszona i życzę wszystkim sportowcom, żeby doczekali takiego momentu, żeby odsłonić swoją pamiątkę, która tu zostanie na zawsze i to jest piękne – mówiła.
Aleja to miejsce upamiętniające medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw Polski i świata oraz uczestników prestiżowych zawodów sportowych. Uhonorowani są także trenerzy i działacze sportowi. Do dziś na alei odsłoniętych zostało 86 kamiennych tablic upamiętniających zawodników.
Powstała ona w 2017 r., a jej współtwórcą jest Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski i mistrz świata w skokach narciarskich z 1972 roku z Sapporo. Ten wybitny sportowiec właśnie na Suwalszczyźnie znalazł swoje miejsce na ziemi. Stąd od 20 lat promuje nasz region w Polsce i na świecie.
Na uroczyste odsłonięcie tablic zaproszono również legendy sportu, takie jak Czesław Lang, Józef Lipień, Ryszard Wolny i Sebastian Kawa. Wzięli w nim udział także: Poseł na Sejm RP Jacek Niedźwiedzki, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, samorządowcy z regionu, przedstawiciele świata sportu, licznie przybyli mieszkańcy oraz turyści.
Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie. Impreza odbyła się pod patronatem marszałka Łukasza Prokoryma oraz przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego.
Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk
Podczas piątkowej uroczystości odsłonięto tablice następujących sportowców:
- Jerzy Pietrzyk– lekkoatletyka, specjalista biegu na 400 m, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu (sztafeta 4x400 metrów), Dwukrotny olimpijczyk, 4-krotny mistrz Polski w sztafecie 4/x400 m.
- Urszula Kielan– lekkoatletyka, skok wzwyż, wicemistrzyni olimpijska z 1980 roku z Moskwy, halowa wicemistrzyni Europy i trzykrotna brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Europy.
- Piotr Sawicki– karate, mistrz świata w karate kyokushin z Tokio z 1997 roku, czterokrotny mistrz Europy
- Czesław Lang– kolarstwo, wicemistrz olimpijski z 1980 z Moskwy (start wspólny indywidualny), wicemistrz świata w jeździe drużynowej na czas i brązowy medalista MŚ w jeździe drużynowej na czas.
- Ewa Kłobukowska– lekkoatletyka, sprinterka, mistrzyni olimpijska z 1964 roku z Tokio (sztafeta 4x100 m), brązowy medal olimpijski z 1964 roku z Tokio (bieg na 100 m), dwukrotna mistrzyni Europy (bieg na 100 m i sztafeta 4x100 m) oraz wicemistrzyni Europy (bieg na 200 m), rekordzistka świata na 100 m.
- Józef Lipień– zapasy, wicemistrz olimpijski z 1980 roku z Moskwy w stylu klasycznym. Czterokrotny olimpijczyk (1968, 1972, 1976, 1980), mistrz świata i wicemistrz świata, brązowy medalista mistrzostw Europy.
- Kazimierz Lipień– zapasy, brat-bliźniak Józefa, zmarł 12 listopada 2005 roku w Nowym Jorku, mistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu w stylu klasycznym, brązowy medalista olimpijski z Monachium z 1972 roku. Dwukrotny mistrz świata, czterokrotny wicemistrz świata. Trzykrotny mistrz Europy, srebrny medalista ME oraz dwukrotny brązowy medalista ME.
- Ryszard Wolny– zapasy, mistrz olimpijski z Atlanty z 1996 roku, brązowy medalista mistrzostw świata, mistrz Europy, dwukrotny srebrny medalista ME, brązowy medalista ME
- Włodzimierz Zawadzki– zapasy, mistrz olimpijski z 1996 roku, dwukrotny wicemistrz świata, dwukrotny brązowy medalista MŚ, trzykrotny mistrz Europy
- Jan Tomaszewski– piłka nożna, bramkarz, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, razem z drużyną zajął 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1974 roku.
- Sebastian Kawa- pilot szybowcowy, osiemnastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie
- Władysław Komar– pchnięcie kulą, mistrz olimpijski z 1972 roku z Monachium, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy, trzykrotny wicemistrz Halowych Mistrzostw Europy, dwukrotny brązowy medalista HME
- Tadeusz Ślusarski– skok o tyczce, mistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, wicemistrz olimpijski z 1980 roku z Moskwy, dwukrotny Halowy Mistrz Europy.
- Ryszard Bosek– siatkówka, mistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, mistrz świata z 1974 roku z Meksyku. Trzykrotny srebrny medalista Mistrzostw Europy.
- Ryszard Konkolewski– kolarz torowy, brązowy medalista mistrzostw świata. Zdobył 28 medali w mistrzostwach Polski, w tym 14 złotych.
- Dawid Kubacki– skoki narciarskie, dwukrotny brązowy medalista olimpijski – w Pjongczang w 2018 roku w drużynie oraz w Pekinie w 2022 roku indywidualnie na skoczni normalnej, dwukrotny mistrz świata (w drużynie i indywidualnie), trzykrotny brązowy medalista MŚ, dwukrotny brązowy medalista MŚ w lotach, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2019/20
- Antoni Szymanowski- piłka nożna, obrońca, mistrz olimpijski z 1972 roku z Monachium, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, z drużyną zajął 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1974 roku
- Zbigniew Boniek– piłka nożna, pomocnik, zajął z drużyną 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1982 roku, umieszczony na liście 100 najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA
- Janusz Kupcewicz– zmarł 4 lipca 2022 roku w Gdyni, piłka nożna, pomocnik, zajął z drużyną 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1982 roku
- Janusz Gortat– boks, dwukrotny brązowy medalista olimpijski, w 1972 i 1976 roku, wicemistrz Europy.
Najnowsze relacje
- . Sport i Turystyka Igrzyska Wschodzących Mistrzów - Oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Sport i Turystyka 30-lecie Uczniowskiego Klubu Sportowego Hubal Białystok
- . Sport i Turystyka Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U19 w Futsalu Kobiet - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Sport i Turystyka Oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert