Olimpiadę czas zacząć. Młodzi sportowcy z całej Polski rywalizują w regionie
Olimpiadę czas zacząć. Młodzi sportowcy z całej Polski rywalizują w regionie
– Dla mnie szczególne ważna jest rola sportu w kształtowaniu charakterów. Dzięki temu łatwiej – mam nadzieję - młodzi zawodnicy radzić sobie będą z problemami dorosłego życia. Jest to też piękna promocja naszego regionu, a Podlaska Federacja Sportu nadała kształt decyzjom zarządu i sejmiku województwa. Minęło już 11 lat od poprzedniej wizyty wspaniałych młodych sportowców z Polski u nas i mogę z dumą powiedzieć, że mamy coraz lepsze warunki, by wspierać rozwój sportu szkolnego v powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w województwie podlaskim to około 4 tys. uczestników rywalizacji w 12 dyscyplinach, a dodatkowo kilkaset osób towarzyszących sportowcom m.in. trenerów i opiekunów. Sportowe zmagania odbywać się będą w najbliższych tygodniach w Białymstoku (m.in. badminton, siatkówka dziewcząt, tenis stołowy i judo), Łomży, Suwałkach, Dąbrowie Białostockiej, Augustowie.
– To powód do dumy, że ministerstwo sportu powierzyło nam organizację tak znaczącego wydarzenia w sporcie młodzieżowym. Nie mamy warunków, aby przeprowadzić olimpiadę w sportach zimowych, ale halowe dyscypliny możemy rozegrać w co najmniej kilku ośrodkach. Cieszę się, że wracamy do normalności i na trybunach będą mogli zasiąść kibice – mówił Paweł Skowroński, prezes Podlaskiej Federacji Sportu. Wyraził też nadzieję, że olimpiada będzie impulsem, aby więcej młodych ludzi pojawiało się na sportowych obiektach.
W Łomży – po paradzie ekip, odegraniu hymnu państwowego i olimpijskiego, ślubowaniu zawodniczek i sędziów oraz wygłoszeniu oficjalnych formuł przez prezesa podlaskiego związku piłki ręcznej Krzysztofa Wieczorka oraz Iwonę Gryczewską, koordynatorkę rywalizacji w Łomży – rozpoczął się oficjalnie turniej piłki ręcznej dziewcząt, a będą w mieście jeszcze gościć bokserzy i brydżyści, czyli reprezentanci dyscyplin, w których miasto zaznacza w Polsce swoją pozycję. W przypadku kobiecej piłki ręcznej – za sprawą drugoligowego klubu MKS „Dwójka".
– Podjęliśmy się roli organizatora z nadzieją, że pomoże to nam także w rozwoju naszej dyscypliny. Już pierwsze mecze pokazują, że poziom jest bardzo wysoki, ale będziemy się starać, aby w kolejnej olimpiadzie wystąpiła też reprezentacja województwa podlaskiego – powiedziała Iwona Gryczewska, prezes MKS „Dwójka".
W turnieju piłki ręcznej w Łomży brakuje zespołu gospodyń. Są za to ekipy z województw: kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Pierwszego i drugiego dnia walczą w dwóch grupach. Piątek przeznaczony jest na mecze półfinałowe, a w sobotę odbędą się finały.
– Cały sezon pracowałyśmy na ten przyjazd – przyznała Kinga Baran z reprezentacji kujawsko-pomorskiego.
Lena Siemińska z zachodniopomorskiego, choć nieco zmęczona po 9-godzinnej podróży, jest zdania, że sukces zapewni jej i koleżankom wiara w swoje możliwości.
Wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem życzenia sportowych sukcesów i miłego pobytu w Łomży i subregionie przekazał młodym piłkarkom zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.
Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Sport i Turystyka Igrzyska Wschodzących Mistrzów - Oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Sport i Turystyka 30-lecie Uczniowskiego Klubu Sportowego Hubal Białystok
- . Sport i Turystyka Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U19 w Futsalu Kobiet - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Sport i Turystyka Oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert