Podlascy olimpijczycy. Rodzinne, sportowe tradycje Damiana Czykiera
Podlascy olimpijczycy. Rodzinne, sportowe tradycje Damiana Czykiera / Rafał Oleksiewicz
45 medali zdobytych na mistrzostwach Polski
Mając takie geny, Damian Czykier od najmłodszych lat odnosił sukcesy w sporcie, a konkretnie w lekkiej atletyce, którą zaczął uprawiać jako uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.
Pierwsze medale w zawodach rangi mistrzostw Polski płotkarz Podlasia Białystok zdobył w kategorii juniorów (do lat 19), a następnie kontynuował swoje sukcesy w tej rywalizacji wśród młodzieżowców (zawodników do lat 22) i seniorów.
W sumie w mistrzostwach kraju we wszystkich kategoriach wiekowych Damian Czykier w latach: 2010-2024 wywalczył aż 45 medali, w tym 24 złote, 11 srebrnych i 10 brązowych (głównie oczywiście na dystansach płotkarskich, ale także w klubowych sztafetach Podlasia Białystok 4x100 i 4x400 metrów). Tak pokaźną kolekcję zgromadzili tylko najwybitniejsi zawodnicy w historii polskiej lekkiej atletyki.
Wysoko w światowych rankingach
Wyjątkowo dobrym był dla Damiana Czykiera sezon’2022. Oprócz sukcesów w mistrzostwach Polski, ustanowił on wówczas rekordy kraju – 7.48 sek. (na 60 metrów przez płotki w hali) i 13.25 sek. (na 110 metrów przez płotki na otwartym stadionie). Te wyniki szczególnie wysoko uplasowały podopiecznego trenera Mikołaja Justyńskiego w światowych i europejskich rankingach.
Damian Czykier często był też uczestnikiem finałowej rywalizacji w zawodach rangi mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Ciekawostką jest fakt, że aż 4-krotnie w tych zmaganiach zajmował 4. miejsce. To mocny dowód jego wieloletniej przynależności do światowej i europejskiej czołówki.
Od Rio de Janeiro do Los Angeles
Dotychczasowe sukcesy, na pewno nie są ostatnimi w karierze tego sportowca. Jak bowiem Damian Czykier mówi w wywiadach prasowych, karierę zamierza zakończyć dopiero po Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 2028 r.
Teraz jednak Damian koncentruje się na starcie w tegorocznych igrzyskach w Paryżu. Będzie to już jego trzeci olimpijski start. Poprzednio bronił „biało-czerwonych” barw w tej rywalizacji – w 2016 r. w Rio de Janeiro i w 2021 r. w Tokio. Za każdym razem docierał do półfinału biegu na 110 metrów przez płotki.
Biorąc pod uwagę jego tegoroczną formę, wszystko wskazuje na to, że podobny wynik może on osiągnąć także w stolicy Francji. Płotkarze będą rywalizować w Paryżu – 4, 7 i 8 sierpnia, rozgrywając kolejno: eliminacje, półfinały i finał. Z ciekawością będziemy śledzić starty Damiana Czykiera, żeby przekonać się, czy zobaczymy go w finałowym biegu.
Powodzenia w Paryżu!
Jerzy Górko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Rafał Oleksiewicz
Najnowsze relacje
- . Sport i Turystyka 12 mln zł trafi do podlaskich klubów i organizacji sportowych
- . Sport i Turystyka Organizacja świątecznego turnieju piłki nożnej dla dzieci - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Sport i Turystyka Świąteczny Turniej futsalu o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Sport i Turystyka Gwiazdkowe Konfrontacje Siatkarskie - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Gwiazdkowe Konfrontacje Siatkarskie - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Sportowy opłatek Fundacji Białystok Biega
- Młodzi siatkarze ze świąteczną wizytą u marszałka
- Igrzyska Wschodzących Mistrzów - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert