Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Sportowe wizytówki Suwałk ze wsparciem województwa

12 marca 2024

Sportowe wizytówki Suwałk ze wsparciem województwa / Paweł Krukowski

Kluby Ślepsk Malow Suwałki oraz Suwalski Klub Badmintona po raz kolejny otrzymały wsparcie z budżetu województwa. Jedne z najbardziej rozpoznawalnych zespołów z północy naszego regionu dostaną odpowiednio 2 mln zł oraz 100 tys. zł. Podczas wtorkowej (12.03) konferencji marszałek Artur Kosicki podpisał umowę na dotacje z przedstawicielami klubów.

– Suwałki słyną zarówno z siatkówki, jak i z badmintona. Nie wyobrażam sobie tego miasta bez tych dyscyplin. Bardzo się cieszę, że jesteśmy częścią tej sportowej rodziny i możemy uczestniczyć w rozwoju tak wspaniałych klubów. Cała ta praca procentuje, a my będzie z Wami i na dobre, i na złe – mówił marszałek Artur Kosicki. – Wsparcie już nie będzie mniejsze, będzie tylko większe. Nigdy nie przyjeżdżamy tutaj z pustymi rękami, a Państwo odwdzięczacie się wspaniałymi sukcesami – dodał. 

Ślepsk Malow Suwałki od sezonu 2019/2020 reprezentuje Województwo Podlaskie w jednej z najlepszych lig siatkarskich na świecie – Pluslidze. Do ich największych sukcesów niewątpliwie należy ćwierćfinał zeszłorocznego Pucharu Polski oraz 7. miejsce w Pluslidze w sezonie 2020/2021. W czasie obecnej kadencji Samorządu Województwa Podlaskiego do biało-niebieskich trafiło wsparcie w łącznej wysokości 5,8 mln zł.

Dzięki tegorocznej dwumilionowej dotacji Ślepsk będzie mógł pokryć koszty m.in. wynagrodzenia trenerów, przeprowadzenia treningów, organizacji meczów czy zapewnienia zawodnikom opieki medycznej.

– W niezwykle dla nas ważnym roku 2019, do naszej drogi dołączył samorząd województwa na czele z marszałkiem Arturem Kosickim. Dostaliśmy wtedy kolokwialnego „kopa” – pełne trybuny, coraz więcej młodzieży, która chce uczestniczyć w rozwoju siatkówki – powiedział prezes Ślepska Malow Suwałki Wojciech Winnik. – Czujemy, że aktualnie pod względem sportowym nie znajdujemy się w miejscu, w którym chcemy być, ale wierzę, że razem wyjdziemy z tego zakrętu.

Suwalski Klub Badmintona to jeden z najbardziej utytułowanych klubów tej dyscypliny w naszym kraju. Od 1991 r. jego zawodnicy zdobyli aż 19 tytułów Drużynowego Mistrza Polski. W ekipie klubu grali sportowcy, którzy reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich. Na igrzyskach w 2012 r. połowa kadry narodowej składała się z graczy tego zespołu. W poprzednim sezonie zajęli 3. miejsce w Lotto Ekstralidze.

Tak jak w przypadku Ślepska Malow Suwałki nie jest to pierwsze wsparcie za czasów obecnego samorządu. SKB otrzymał łącznie 362 tys. zł wsparcia, w tym roku – 100 tys. zł. Tegoroczna dotacja  zostanie przeznaczona m.in. na zakup sprzętu sportowego, obsługę medyczną czy organizację meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej badmintona w Polsce.

– W tym sezonie zrobimy wszystko, aby odzyskać tytuł Mistrza Polski. Dziękuję bardzo Panu marszałkowi za to wsparcie. Każde środki są potrzebne, aby utrzymać się na tym najwyższym poziomie – dodał prezes SKB Litpol-Malow Suwałki Jerzy Szleszyński.

– My jako Samorząd Województwa Podlaskiego cieszymy się, że możemy wspierać tak wspaniałe kluby. Działania sportowe są dla nas niezwykle ważne, dostrzegamy Waszą codzienną pracę i za to jesteśmy Wam bardzo wdzięczni – skomentował radny wojewódzki Paweł Wnukowski.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz przedstawiciele władz, zawodnicy i kibice klubów.

Od początku obecnej kadencji Samorząd Województwa Podlaskiego przekazał na sport łącznie ponad 69 mln zł.

Tekst: Bartłomiej Modzelewski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Dawid Korpacz

12 marca 2024

Powrót na początek strony