Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Sudovia Gravel – 3. edycja wyścigu po najpiękniejszych szutrowych drogach w Polsce

16 maja 2023

Po raz trzeci kolarki i kolarze z Polski oraz Litwy ruszą spod WOSiRu Szelment w trzech wyścigach organizowanych pod nazwą Sudovia Gravel. W dniach 19-21 maja odbędzie się jedyny transgraniczny wyścig w Polsce, rozgrywany w zdobywającej coraz większą popularność formule gravel, czyli ścigania się po drogach o nawierzchni szutrowej. Zawodniczki i zawodnicy przekroczą granicę i będą rywalizować na terenie Polski i Litwy. Łącznie na linii startu stanie ponad 300 osób i będą to największe zawody rowerowe w naszym województwie.

Sudovia, to historyczna nazwa krainy, która dziś znajduje się na terenie Polski i Litwy. Sudovia Gravel poprowadzi więc po najpiękniejszych drogach Suwalszczyzny. Krainy ukształtowanej przez lodowiec –  pełnej gór, jezior i lasów. Wciąż tajemniczej i nieodkrytej przez turystów. Ponad 400 km dróg zaprowadzi zawodniczki i zawodników w najdalsze zakątki „krainy pięknej jak baśń”.

Impreza odbędzie się w zdobywającej w ostatnich latach ogromną popularność formule długodystansowych wyścigów po drogach szutrowych tzw. kolarstwa gravelowego. W jej ramach rozegrane zostaną trzy wyścigi:

  • Etapówka – kolarki i kolarze każdego z trzech dni staną na starcie nad jeziorem Szelment Wielki i ruszą na trasę. W piątek pokonają 100 km i objadą jezioro Wigry. Drugiego dnia przejadą królewski etap prowadzący przez Suwalski Park Krajobrazowy i północne krańce Suwalszczyzny. Tutaj czekają na nich największe góry i najdłuższy dystans przekraczający 160 km. W niedzielę pozostanie im do pokonania pętla przez tereny „Małej Litwy”, na wschodniej Suwalszczyźnie. Drugiego i trzeciego dnia uczestnicy przekroczą granicę i wjadą na drogi Litwy.
    Dodatkowo na trasie wyznaczone będą 4 premie górskie na najtrudniejszych podjazdach, w tym na drodze prowadzącej na szczyt najwyższej na Suwalszczyźnie Góry Rowelskiej. Wyłoniony będzie więc nie tylko najszybsi zawodnicy, ale też na wzór znanych z telewizji największych wyścigów, najlepsi górale! Łączne przewyższenie na całej trasie sięgnie 5 tys. metrów, co z pewnością robi wrażenie na tych, którzy nie wiedzą jak duże i strome „góry” można znaleźć na północno-wschodnim krańcu Polski.

  • Ultra – kolarki i kolarze ruszą w piątek, 19 maja, i mają 72 godziny na przejechanie ponad 430 km. Trasa poprowadzi po wszystkich trzech pętlach znanych z etapówki z dodatkową pętlą w Wisztynieckim Parku Krajobrazowym na Litwie. Najlepsi powinni pokonać trasę w czasie poniżej 24 godzin!

  • Klasyk– to wyścig jednodniowy na wzór kolarskich klasyków szosowych. W sobotę zawodnicy zmierzą się z trasą znaną z królewskiego dystansu etapówki, czyli dystansie ponad 160 km

Każdy z formatów jest wymagający, ale też prowadzi drogami, które najlepiej prezentują walory krajobrazowe regionu. To także ogromna promocja turystyczna, bo wyścig ma charakter mocno rodzinny. Uczestniczki i uczestnicy traktują wyjazd w ten zakątek kraju jako doświadczenie poznania regionu, jego historii, kuchni oraz lokalnych zwyczajów. Suwalszczyzna ma w każdym z tych obszarów mnóstwo do zaoferowania.

Zawodnicy objadą perłę regionu, czyli jezioro Wigry. Zobaczą tajemnicze jezioro Szurpiły i najgłębszą w Polsce Hańczę. Pomkną doliną Szeszupy, przejadą u podnóży „stolicy” starożytnego państwa Jaćwingów na Górze Zamkowej i wjadą na najwyższy szczyt województwa podlaskiego – Górę Rowelską (298 m n.p.m.). Ostatni etap poprowadzi dwujęzycznymi, polsko – litewskimi terenami okolic Puńska. Dzięki współpracy z polską Strażą Graniczną i litewską Służbą Ochrony Granicy Państwowej, uczestnicy Sudovii dwukrotnie przekroczą granicę i pojadą drogami naszego północnego sąsiada. 

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli najlepsi specjaliści od jazdy po szutrach w Polsce, w tym zwycięzcy poprzednich edycji. Uczestnicy przyjadą z osobami towarzyszącymi, co oznacza, że na ten majowy weekend w regionie może pojawić się nawet niemal tysiąc osób z całej Polski, które będą korzystać z bazy noclegowej regionu i gastronomii.

Dodatkowo wyścig gromadzi kilkutysięczną publiczność w internecie. Każdy z zawodników wyposażany jest w nadajnik GPS, który na żywo pokazuje jego pozycję na trasie na specjalnie przygotowanej interaktywnej mapie na stronie internetowej. Widać więc rywalizację, a rodziny mogą być spokojne o bezpieczeństwo najbliższych.

Celem organizatorów jest stworzenie wyjątkowego wydarzenia sportowego, które rozgrywa się w miejscu absolutnie niepowtarzalnym na skalę kraju. Ilość malowniczych i mało uczęszczanych dróg szutrowych na Suwalszczyźnie to absolutnie ewenement.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu do kibicowania i wspierania naszych zawodniczek i zawodników. Pełny harmonogram oraz przebieg tras znaleźć można na tej stronie.

Wciąż można się zarejestrować i wystartować w zawodach.

źródło: WOSiR Szelment 
oprac.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Małgorzata Sawicka

16 maja 2023

Powrót na początek strony