Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończyły się zawody rowerowe Sudovia Gravel 2023

22 maja 2023

kolarze na mecie z napisem Szelment

W miniony weekend (19-21.05) odbyła się 3. edycja rajdu Sudovia Gravel. Na piękne szutrowe drogi Suwalszczyzny wyjechało blisko 300 uczestników, którzy rywalizowali w formułach: wyścig Ultra, czyli jazda 434 km non stop, 3 dniowa etapówka oraz jednodniowy Klasyk poprowadzony po trasie 2 etapu.

Uczestnicy przejechali obszar Wigierskiego Parku Narodowego, Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a także przygraniczne tereny tak zwanej "Małej Litwy". Malowniczy, ale wymagający teren wymagał pokonania ponad 5 tys. m przewyższenia. Śmiało można powiedzieć, że Sudovia Gravel to góry północy.

Impreza miała charakter transgraniczny, bo kilkukrotnie uczestnicy wjeżdżali na teren Litwy. Dzięki temu trasa była jeszcze bardziej urozmaicona, a nasi sąsiedzi przybyli liczniej na start. Padł rekord nazwisk zza granicy, bo na liście startowej znalazło się ponad 50 uczestników z Litwy. 

Królewski format ULTRA wygrał czołowy polski zawodnik Grzegorz Czetyrko, który osiągnął fenomenalny czas 15 godzin i 15 minut na dystansie 434 km! Drugi był Radosław Gebiewski, a podium uzupełnił Tomas Morozovas z Litwy.

Wśród kobiet najszybsza była Zuzanna Kownacka, przed Martą Raszkiewicz oraz Anną Kluczek-Kollar.

Wyścig etapowy rozstrzygali między sobą uczestnicy z Polski i Litwy. Po pięknej sportowej walce do ostatnich metrów najszybszy okazał się Litwin Elijus Civilis. Polacy uzupełnili drugi i trzeci stopień podium. Wśród pań rywalizację zdominowała Ewelina Cywińska.

Klasyk jednodniowy również okazał się areną pięknej sportowej walki. Zaledwie o minutę z polskimi zawodnikami wygrał Tadas Malinauskas. Wśród Pań zwycięstwo na swoje konto zapisała Magdalena z Bielawiec.

3. edycja Sudovii Gravel przeszła do historii jako międzynarodowe wydarzenie z dumą promujące region Suwalszczyzny przez sport. Dopisała pogoda, dzięki czemu przejazd przez góry północy był jeszcze bardziej malowniczy. Kolejna edycja już za rok w drugiej połowie maja. 

źródło: WOSiR Szelement 
red.: Paulina Dulewicz

Publikujący: Paulina Dulewicz

22 maja 2023

Powrót na początek strony