Posiedzenie Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Podlaskiego – 11 kwietnia 2024 r.
![Ludzie siedzą za stołem ułożonym w układzie podkowy](/resource/image/2/1244/4696/35749/1296x600.jpg)
Posiedzenie Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Podlaskiego – 11 kwietnia 2024 r. / Krystian Guzewicz
Jednym z przewodnich tematów posiedzenia był Rynek pracy w województwie podlaskim.
Zagadnienia na temat struktury rynku pracy na tle sytuacji społeczno-gospodarczej województwa zaprezentował uczestnikom Hubert Ostapowicz, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Podkreślił on, iż nasze województwo jest województwem przedsiębiorczym, o czym m.in. świadczy sukcesywnie wzrastająca liczba podmiotów gospodarczych. Jednocześnie zwrócił uwagę na wyzwania, przed którymi stoi podlaski rynek pracy. Wśród najistotniejszych z problemów, mających znaczący wpływ na istniejącą sytuację wymienił: sytuację demograficzną, w tym zmniejszającą się liczbę ludności w wieku przedprodukcyjnym, rosnący odsetek osób długotrwale bezrobotnych czy spadek liczby ofert pracy. Uczestnicy posiedzenia podjęli także dyskusję w kontekście obecnej oraz przyszłej sytuacji na podlaskim rynku zatrudnienia wobec istniejącego konfliktu w Ukrainie. Posumowaniem tematyki było przedstawienie przedsięwzięć planowanych do realizacji przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, ukierunkowanych na poprawę istniejącej sytuacji na podlaskim rynku pracy.
Kolejnym istotnym punktem posiedzenia było „Przestrzeganie przepisów prawa pracy w 2023 r. w województwie podlaskim”. W tej kwestii głos zabrał Marek Aleksiejuk, Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku.
Inspektor przedstawił cele i zadania Inspekcji Pracy, będącej organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia obywateli polskich i cudzoziemców. Nawiązując do sytuacji na podlaskim rynku pracy Marek Aleksiejuk podkreślił, że zauważalne są pojawiające problemy w zakresie wypłat wynagrodzeń w dużych zakładach pracy. Przedstawił także najczęstsze przyczyny wypadków w miejscu pracy oraz podkreślił, iż co roku odnotowuje się spadek tej liczby. W kontekście legalności zatrudnienia obywateli polskich poinformował, iż w biorąc pod uwagę poprzednie dwa lata, w województwie podlaskim zmniejszyła się liczba osób świadczących pracę nielegalnie. Jeżeli chodzi o liczbę cudzoziemców, to liczba ta nieznacznie wzrosła.
Inspektor zapoznał także zebranych o prowadzonych działaniach prewencyjnych jak i promocyjnych.
Biuro WRDS
fot.: Krystian Guzewicz