Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wyświęcono nowy ołtarz w sokólskim sanktuarium

6 stycznia 2024

Sokółka Święcenie Ołtarza

Wyświęcono nowy ołtarz w sokólskim sanktuarium / UMWP

Uroczystość odbyła się w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego Padewskiego w sobotę, 6 stycznia. Wyjątkowej liturgii, w której uczestniczyła członek zarządu województwa Wiesława Burnos, przewodniczył abp metropolita białostocki Józef Guzdek.

– To ważne miejsce dla wiernych, parafian, całej społeczności sokólskiej. Naszym obowiązkiem jest dbać o dziedzictwo narodowe, kulturowe, naszą spuściznę – mówiła Wiesława Burnos.

Prace remontowe zostały objęte nadzorem archeologicznym. Wymieniono podbudowę prezbiterium wraz z płytami kamiennymi, poddano konserwacji zabytkowe balustrady, przed mensą wykonano nową balustradę, nową mensę ołtarzową i ambonę. Uzupełniono posadzkę zabytkowymi płytkami po zlikwidowanych kanałach ciepłowniczych. Zakupiono też krzesła.

Inwestycja została zrealizowana dzięki dotacji w wysokości 900 tys. zł w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wartość całego projektu to 922 tys. zł.

W wydarzeniu wzięli udział: Piotr Rećko, starosta sokólski, lokalni samorządowcy, zaproszeni goście, duchowni oraz licznie zgromadzeni parafianie.

***

Obecny kościół w Sokółce poprzedzały dwa inne, drewniane, stojące w tym samym miejscu, z lat 1565 i 1740. Dopiero w latach 1840-1848 postawiono murowaną, trójnawową, klasycystyczną świątynię, rozbudowaną dodatkowo na początku XX w. Budynek nie ucierpiał w czasie II wojny światowej, przeprowadzano w nim systematycznie prace remontowe i konserwacyjne. Miejsce znane jest z Cudu Eucharystycznego, do którego doszło w 2008 r.

Monika Pańko
red.: Anna Augustynowicz
fot.: UMWP

Publikujący: Monika Pańko

6 stycznia 2024

Powrót na początek strony