26. inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku
26. inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku
Uczelnia zatrudnia obecnie ponad 1200 osób, w tym niemal 800 nauczycieli akademickich – 74 profesorów, 191 doktorów habilitowanych, 372 doktorów, 136 magistrów – którzy pracują na 10 wydziałach oraz w pięciu instytutach.
– Za nami 25 lat działalności. Przez ten czas wydorośleliśmy, staliśmy się ośrodkiem rozpoznawalnym – w kontekście naukowym, badawczym i projektowym. Na nowy rok akademicki patrzymy z optymizmem. Staramy się, żeby uniwersytet rósł w siłę. Staramy się, żeby przybywało nam studentów, pracowników i inwestycji. Tworzymy ogromną wspólnotę i mam nadzieję, że ta wspólnota będzie po prostu się rozwijać – mówił prof. dr hab. Robert Ciborowski, rektor uczelni, życząc studentom „wspaniałej przygody intelektualnej, umożliwiającej rozwój wiedzy i talentów”.
Uniwersytet z misją
Z kolei marszałek Artur Kosicki pogratulował uczelni ostatnich sukcesów inwestycyjnych – położenia kamienia węgielnego pod filię placówki w Wilnie oraz rozbudowy białostockiego kampusu. Przypomniał także, że obecny zarząd województwa stale współpracuje z uniwersytetem. Nie tylko wspierając uczelnię przy różnego rodzaju przedsięwzięciach, ale także współuczestnicząc w wielu projektach, m.in. w organizacji konferencji naukowych.
– Jestem niezmiernie dumny, że jestem częścią tej wspólnoty uniwersyteckiej. To dla mnie naprawdę wielki zaszczyt! Nie byłoby rozwoju naszego regionu bez dobrej współpracy i prężnie rozwijającego się Uniwersytetu w Białymstoku – podkreślił Artur Kosicki, życząc studentom spokojnej, satysfakcjonującej pracy w nowym roku akademickim.
Rok pod egidą Mikołaja Kopernika
Listy z okazji poniedziałkowej inauguracji wystosowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Położony został w nich nacisk na nowo powstającą Akademię Kopernikańską, która ma być wzmocnieniem polskiej nauki.
– Będzie ona realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów i nagród, a także wspieranie nowej uczelni – Szkoły Głównej im. Mikołaja Kopernika. Wierzę, że działalność Akademii okaże się realnym wsparciem prac prowadzonych przez polskich naukowców na uczelniach w kraju i za granicą – pisał Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę Bohdana Paszkowskiego.
Po uroczystych przemówieniach odbyła się immatrykulacja studentów i doktorantów oraz wręczenie Medali Uniwersytetu w Białymstoku i nadanie tytułów Zasłużony dla Uniwersytetu.
Wykład inauguracyjny, zatytułowany „Norma językowa w społeczeństwie sieci”, wygłosiła dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
Uniwersytet w Białymstoku jest największą uczelnią w północno-wschodniej Polsce, zarówno pod względem liczby pracowników i studentów, jak i oferowanych kierunków oraz form nauczania. Utworzony został w 1997 r., jako 13 uniwersytet w Polsce. Wcześniej przez blisko 30 lat w stolicy województwa działała Filia Uniwersytetu Warszawskiego.
W uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 udział wzięli także m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa oraz społeczności akademickiej.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski