Hajnowska szkoła kształci już od 75 lat
75. rocznica działalności hajnowskiej szkoły z dodatkowym językiem nauczania
75-lecie to wielkie święto całej społeczności szkolnej – nauczycieli, uczniów i absolwentów. Obchody rozpoczęło nabożeństwo w cerkwi. Po nim miała miejsce część oficjalna. Łukasz Prokorym dziękując za zaproszenie na uroczystości jubileuszowe, podkreślał znaczenie placówki nie tylko na polu edukacyjnym, ale też społecznym.
– To szkoła o bardzo wysokim poziomie nauczania. Jej uczniowie i absolwenci są laureatami olimpiad w wielu dziedzinach, stypendystami. Ale przede wszystkim to świadomi swojego narodowego dziedzictwa młodzi ludzie, którzy przyczyniają się do rozwoju wielokulturowości Podlasia – mówił. – Właśnie za to pragnę wam drodzy uczniowie i nauczyciele szczególnie podziękować. Bo jest to coś, co wykracza poza zwykłe, szkolne ramy. Dzięki temu stajemy się lepszymi ludźmi: bardziej otwartymi, szanującymi inne kultury i narody – zaznaczył marszałek.
A w dowód uznania, w imieniu samorządu województwa przekazał Igorowi Łukaszukowi okolicznościowy grawerton. Dyrektor nie krył dumy z osiągnięć szkoły z jej przywiązania do tradycji i wspaniałych efektów nauczania.
Również starosta hajnowski Andrzej Skiepko podkreślał, że na przestrzeni 75 lat szkoła zmieniała się, ale zawsze zachowała swoją tożsamość.
– Oprócz tego, że zawsze dbała o białoruską kulturę i język, wyróżniała się znakomitymi wynikami edukacyjnymi – dodał.
Jubileusz szkoły połączono z V zjazdem absolwentów. I jak przystało na szkołę z nauką języka białoruskiego, uroczystość była prowadzona właśnie w tym języku. Prowadzili ją: absolwentka Ilona Karpiuk i nauczyciel języka białoruskiego Jan Karczewski. Część oficjalną zakończyły indywidualne spotkania w klasach. Wieczorem gości czeka uroczysta kolacja z potańcówką. A w niedzielę drugi dzień świętowania jubileuszu, na który zaplanowano ognisko uzupełnione częścią artystyczną.
II Liceum Ogólnokształcące z DNJB w Hajnówce od lat zajmuje znaczące pozycje w ogólnopolskich rankingach szkół. Posiada dwie klasopracownie do nauki języka białoruskiego wyposażone w sprzęt multimedialny, podręczniki do poszczególnych klas liceum oraz inne pomoce dydaktyczne, m.in. słowniki, płyty CD i DVD. Jedna z sali dysponuje zapleczem, w którym zgromadzono podręczniki oraz zasoby literatury białoruskiej, publikacje z zakresu historii, geografii, muzyki i innych dziedzin.
Liceum oferuje też bogaty pakiet zajęć pozalekcyjnych. Wśród nich m.in. koło chemiczne, filmowo-fotograficzne, czy języka białoruskiego oraz siłowni. Prowadzony jest też tam zespół wokalny ZNICZKA. Jego założycielką jest Bożena Winconek, która była jego niezmiennym kierownikiem do 2018 r. Obecnym opiekunem artystycznym zespołu jest Paulina Skiepko. Zespół zadebiutował w 1996 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskie. Obecnie ma na koncie sporo sukcesów i kilka wydanych płyt.
Aneta Kursa/Anna Tyszkiewicz
fot: Krzysztof Duszyński