Niemieccy uczniowie odwiedzili urząd marszałkowski
Spotkanie marszałka Łukasza Prokoryma z młodzieżą z Elisabeth-Gymnasium w Halle / Mateusz Duchnowski / UMWP
Celem wizyty młodych Niemców jest nawiązanie nowej oraz pogłębienie już istniejącej współpracy z uczniami Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
– Jestem przekonany, że relacje koleżeńskie, przyjacielskie, które zbudujecie z waszymi rówieśnikami z całego regionu i jego stolicy spowodują, że będziecie mogli tu kiedyś przyjechać, poznać nasze województwo turystycznie i w nim odpocząć. Zapraszam serdecznie! – mówił marszałek Łukasz Prokorym.
Trzy cele główne
Marszałek dziękował młodzieży za odwiedziny, życzył udanego pobytu, niezapomnianych wrażeń, a na pytanie o główne cele, które w najbliższym czasie chciałby osiągnąć, odpowiedział, że są to:
– Połączenie lotnicze z innymi regionami, gospodarne wydatkowanie odzyskanych przez premiera Tuska środków z planu odbudowy oraz rozwój infrastruktury drogowej, zwłaszcza budowa drogi łączącej trzy stolice województw: Lublin, Białystok i Rzeszów – wymieniał.
Oprócz rozwijania umiejętności językowych i nawiązywania przyjaźni uczniowie z Halle uczestniczą we wspólnym projekcie badawczym „MINT”, finansowanym ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (szczegóły dostępne są na stronie PB).
– Projekt cieszy się bardzo dużą popularnością. Co roku mamy pełny skład. Uczniowie są bardzo zainteresowani, ponieważ mają jedyną w swoim rodzaju możliwość poznania kraju partnerskiego, wymienienia się wynikami badań, porównania ich. Wartością dodaną jest okazja do poćwiczenia języka – niemieckiego czy angielskiego – mówił Artur Kuźmicz, lider polsko-niemieckich projektów w ramach Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
Obustronna korzyść
Młodzież najpierw spotyka się regularnie w internecie, a wisienką na torcie są wizyty studyjne. Każdorazowo chodzi o poznanie kraju partnerskiego, miasta, regionu, ale także o badania, których przedmiot ustalają wspólnie i wypracowanie jednolitej metodologii badawczej. Licealiści z Polski byli w Niemczech w marcu, teraz przyjmują rówieśników u siebie.
Podczas środowego spotkania o strukturze urzędu, a także o swojej pracy jako dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska opowiedziała także Anna Krysztopik.
W czasie wizyty w województwie podlaskim niemieccy uczniowie będą mieli okazję poznać różnorodność regionu. Zaplanowano m.in. zwiedzanie Białegostoku, Tykocina i Supraśla.
Anna Augustynowicz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Mateusz Dąbrowski