Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Niemieccy uczniowie odwiedzili urząd marszałkowski

5 czerwca 2024

Marszałek z uczniami z Niemiec

Spotkanie marszałka Łukasza Prokoryma z młodzieżą z Elisabeth-Gymnasium w Halle / Mateusz Duchnowski / UMWP

Podczas środowego (5.06) spotkania z marszałkiem Łukaszem Prokorymem młodzież z Elisabeth-Gymnasium w Halle poznała m.in. walory przyrodnicze i turystyczne naszego regionu, a także zaznajomiła się z rolą, jaką spełniają w Polsce jednostki samorządu terytorialnego.

Celem wizyty młodych Niemców jest nawiązanie nowej oraz pogłębienie już istniejącej współpracy z uczniami Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

– Jestem przekonany, że relacje koleżeńskie, przyjacielskie, które zbudujecie z waszymi rówieśnikami z całego regionu i jego stolicy spowodują, że będziecie mogli tu kiedyś przyjechać, poznać nasze województwo turystycznie i w nim odpocząć. Zapraszam serdecznie! – mówił marszałek Łukasz Prokorym.

Trzy cele główne

Marszałek dziękował młodzieży za odwiedziny, życzył udanego pobytu, niezapomnianych wrażeń, a na pytanie o główne cele, które w najbliższym czasie chciałby osiągnąć, odpowiedział, że są to:

– Połączenie lotnicze z innymi regionami, gospodarne wydatkowanie odzyskanych przez premiera Tuska środków z planu odbudowy oraz rozwój infrastruktury drogowej, zwłaszcza budowa drogi łączącej trzy stolice województw: Lublin, Białystok i Rzeszów – wymieniał.

Oprócz rozwijania umiejętności językowych i nawiązywania przyjaźni uczniowie z Halle uczestniczą we wspólnym projekcie badawczym „MINT”, finansowanym ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (szczegóły dostępne są na stronie PB).

– Projekt cieszy się bardzo dużą popularnością. Co roku mamy pełny skład. Uczniowie są bardzo zainteresowani, ponieważ mają jedyną w swoim rodzaju możliwość poznania kraju partnerskiego, wymienienia się wynikami badań, porównania ich. Wartością dodaną jest okazja do poćwiczenia języka – niemieckiego czy angielskiego – mówił Artur Kuźmicz, lider polsko-niemieckich projektów w ramach Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Obustronna korzyść

Młodzież najpierw spotyka się regularnie w internecie, a wisienką na torcie są wizyty studyjne. Każdorazowo chodzi o poznanie kraju partnerskiego, miasta, regionu, ale także o badania, których przedmiot ustalają wspólnie i wypracowanie jednolitej metodologii badawczej. Licealiści z Polski byli w Niemczech w marcu, teraz przyjmują rówieśników u siebie.

Podczas środowego spotkania o strukturze urzędu, a także o swojej pracy jako dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska opowiedziała także Anna Krysztopik.

W czasie wizyty w województwie podlaskim niemieccy uczniowie będą mieli okazję poznać różnorodność regionu. Zaplanowano m.in. zwiedzanie Białegostoku, Tykocina i Supraśla.

Anna Augustynowicz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Mateusz Dąbrowski

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

5 czerwca 2024

Powrót na początek strony