Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Porozumienie między białostockim Centrum Edukacji Nauczycieli a 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej

18 marca 2024

Marszałek Kosicki, przewodniczący sejmiku Dębski oraz z oficjelami

Porozumienie między białostockim Centrum Edukacji Nauczycieli a 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej

Ma ono na celu m.in. propagowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy obronnej i umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa, ale także integrację środowiska wojskowego i kadry pedagogicznej. Dokumenty w tej sprawie podpisali w poniedziałek, 18 marca, płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 1. PBOT oraz dyrektor CEN w Białymstoku Ryszard Chodyniecki. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu województwa – marszałek Artur Kosicki i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

– Istotne jest, żebyśmy podnosili umiejętności i wiedzę – zarówno nauczycieli, jak i uczniów – dotyczące zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Im większa jest wiedza w społeczeństwie, tym jest ono bezpieczniejsze. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie rozwijała się na różnych płaszczyznach – powiedział Artur Kosicki.

Każdy skorzysta

Marszałek przypomniał, że żołnierze 1. PBOT niejednokrotnie udowodnili swój profesjonalizm, m.in. podczas pandemii czy w obliczu kryzysu na granicy.

– Jedno jest pewne – można na państwa liczyć – zwrócił się do obecnych na konferencji przedstawicieli brygady. – Dzięki temu, że mamy was w regionie, możemy czuć się bezpiecznie. Widać, że swoje zadania wykonujecie z poświęceniem, zaangażowaniem, miłością do Polski i tego regionu – akcentował.

Płk Mieczysław Gurgielewicz zaznaczył, że dzięki dotychczasowej współpracy 1. PBOT z CEN udało się wykorzystać instruktorski potencjał brygady do formowania kompetencji w zakresie obronności nauczycieli. Drugim obszarem współdziałania ma być kształtowanie wartości patriotycznych wśród młodego pokolenia.

– Przeszkoleni przez nas nauczyciele będą upowszechniali tę wiedzę wśród swoich uczniów, a dzięki temu wojska obrony terytorialnej pozyskają kolejnych kandydatów do służby – dowodził.

Ewenement w skali kraju

Jak dodał, WOT umożliwiają połączenie aktywności zawodowej ze służbą wojskową – w 1. PBOT służy 40 nauczycieli, którzy są „doskonałym przykładem dla swoich uczniów i zachęcają swoich uczniów do wstąpienia w szeregi naszej brygady”.

W podobnym tonie wypowiedział się dyrektor CEN Ryszard Chodyniecki. Podkreślił on, że ta inicjatywa jest cenna „zwłaszcza w dobie dzisiejszych wydarzeń, które dzieją się przy naszej granicy”.

– Mam nadzieję, że tak jak do tej pory mieliśmy okazję i możliwość skorzystać z doświadczenia żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, tak będziemy w dalszym ciągu to robić – mówił.

Z kolei Bogusław Dębski zauważył, że wiedza w zakresie obronności jest przydatna nie tylko w obliczu ewentualnych konfliktów zbrojnych.

– Pogłębienie edukacji w zakresie obronności jest konieczne nie tylko, jeśli chodzi o wojnę. Każdego dnia zdarzają się różne sytuacje, a „terytorialsi” są zawsze blisko nas. Inicjatywa, która tutaj powstała jest jak najbardziej konieczna – powiedział.

Sfinalizowanie wieloletniej współpracy

W ramach zawartego w poniedziałek porozumienia CEN zobowiązuje się m.in. do uczestnictwa w uroczystościach o charakterze patriotyczno-rocznicowym oraz w szkoleniach kadry nauczycielskiej z udziałem przedstawicieli 1.PBOT. Centrum ma również zapewnić przedstawicielom brygady wyznaczonym do prowadzenia ww. zajęć niezbędne warunki i pomoce naukowe.

1. PBOT z kolei ma udzielać wsparcia merytoryczno-organizacyjnego w procesie edukacyjnym kadry nauczycielskiej CEN, zorganizować szkolenia proobronne oraz prowadzić działania promocyjno-informacyjne, dotyczące popularyzacji służby wojskowej wśród nauczycieli.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Krystian Guzewicz

18 marca 2024

Powrót na początek strony