Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki. Na zabawę dla całych rodzin zapraszają podlaskie uczelnie

12 maja 2023

Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki, czyli nauka i wyśmienita zabawa dla całych rodzin. W niedzielę, 14 maja od godz. 10 na Stadionie Miejskim w Białymstoku będzie można wziąć udział w atrakcjach, które dla małych i dużych odkrywców przygotowały podlaskie uczelnie oraz instytucje partnerskie. Niedzielny Piknik rozpocznie XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki wypełniony atrakcjami i wydarzeniami, które pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza” organizuje 12 uczelni z Białegostoku, Łomży i Suwałk. Politechnika Białostocka jest w tym roku koordynatorem przedsięwzięcia. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podlaskiego.

Wybuchowe eksperymenty, pokazy, stoiska z ciekawostkami przyrodniczymi, robotyka, wyścigowy bolid i łaziki marsjańskie. W przerwach od naukowej przygody ruch na świeżym powietrzu, czyli dmuchańce, malowanie twarzy, piłka nożna z Jagiellonią Białystok, a także koncerty Chóru Politechniki Białostockiej, big bandu UMFC Filii w Białymstoku, czy Białostockiej Akademii Musicalowej. To wszystko na Rodzinnym Pikniku Nauki i Sztuki, czyli największej w naszym regionie imprezy plenerowej. Tu nauka łączy się z dobrą zabawą, rozwijaniem kreatywności i wartościową rozrywką. Na uczestników Pikniku na Stadionie Miejskim w Białymstoku oraz terenach zielonych będzie czekało ponad 60 atrakcyjnych propozycji dla całych rodzin!

Będzie dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy i zabawy piłkarskie z trenerami Akademii Jagiellonii Białystok dla najmłodszych. Naukę z zabawą połączą Szpital Pluszowego Misia, pokazy robotów, samodzielne projektowanie zielonych przystanków, oglądanie świata przez mikroskopy, spotkania z egzotycznymi owadami i zwierzętami, eksperymenty naukowe, kolorowa chemia i wiele innych atrakcji.

Na nieco starszych odkrywców będą czekały stanowiska z eksperymentami, spotkanie z konstruktorami bolida wyścigowego i łazików, prezentacje gier komputerowych, ciekawostki biologiczne, pokazy pierwszej pomocy. Nie zabraknie porad dotyczących profilaktyki zdrowia, fizjoterapii, rehabilitacji, konsultacji dietetycznych.

Będzie można nauczyć się podstaw judo od zawodników Klubu Judo Politechniki Białostockiej i zobaczyć pokazy fitness oraz pokazy tańca sportowego i akrobatyki sportowej Kacpra Złotkowskiego i Eryka Czempińskiego.

Starsze dzieci, nastolatków, rodziców czy opiekunów mogą zainteresować prelekcje z zakresu biotechnologii, tajniki zawodu architekta krajobrazu, oczyszczanie wody za pomocą bakterii, czy przerabianie zwykłych rowerów na pojazd elektryczny. Będą też pokazy i spotkanie z filmowcem, który wykorzystał technologię VR do pięknej opowieści o magicznym Podlasiu.

Będą porady dotyczące profilaktyki zdrowia, fizjoterapii, rehabilitacji, konsultacje dietetyczne. Ciekawe będzie też spotkanie z młodymi wynalazcami zupełnie nowych i niezwykle użytecznych urządzeń wspierających osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Atrakcjom przy stoiskach towarzyszyć będą występy Chóru Politechniki Białostockiej, zagra też combo jazzowe, a z piosenkami z musicalu „Pinokio” wystąpi Białostocka Akademia Musicalowa.

Na świeżym powietrzu usłyszymy przeboje muzyki filmowej i musicalowej w wykonaniu big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku.

Na Stadionie Miejskim w Białymstoku:

na poziomie czerwonym mnóstwo stoisk uczelnianych i występy na scenie Pikniku:

  • 10.40 Chór Politechniki Białostockiej – Jazz Mass
  • 11.00 uroczyste otwarcie XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki z udziałem władz uczelni i Urzędu Miejskiego w Białymstoku
  • 11.20 występy muzyczne Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku
  • 11.50 pokaz fitness Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku
  • 12.00 pokaz breakdance i akrobatyki sportowej w wykonaniu Kacpra Złotkowskiego i Eryka Czempińskiego reprezentujących Wschodnioeuropejską Akademię Nauk Stosowanych w Białymstoku
  • 12.20 Białostocka Akademia Musicalowa (piosenki z musicalu „Pinokio”)
  • 12.50 pokaz fitness Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku

na poziomie żółtym wykłady popularnonaukowe:

  • 10:15 Czym zajmuje się architekt krajobrazu? – spotkanie z dr inż. arch. Dorotą Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
  • 11:00 Jak pasja do elektroniki i rowerów rozwinęła się w startup – spotkanie z inż. Damianem Orzechowskim, studentem kierunku elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej
  • 12:00 Czy Polska jest krajem wolnym od GMO. Jak to sprawdzić? – spotkanie z mgr inż. Damianem Izbickim, absolwentem kierunku biotechnologia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
  • 13:00 Oczyszczanie ścieków może być szybsze i tańsze. Efekty badań naukowców z Politechniki Białostockiej – spotkanie z dr. inż. Piotrem Ofmanem z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
  • 14:00 Pokaz filmu „Szepty” w reż. Jacka Nagłowskiego – pokaz z użyciem oculusów Virtual Reality
  • 14:30 Pokaz filmu „Szepty” w reż. Jacka Nagłowskiego – pokaz z użyciem oculusów Virtual Reality
  • 15:00 Jak powstał film „Szepty”? – spotkanie i rozmowa z reżyserem dokumentu Jackiem Nagłowskim

na promenadzie przy Stadionie:

  • 12.20 Występ Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku (w programie muzyka filmowa i musicalowa)

na boiskach trawiastych:

  • w godz. 11 – 13 zajęcia ruchowo-piłkarskie dla dzieci poniżej 9 roku życia poprowadzą z trenerzy Akademii Piłkarskiej Jagiellonii i Akademii Młodego Piłkarza. (3 tury zabaw po 30 minut)

Na przestrzeni wokół stadionu:

  • dmuchańce: plac zabaw, zjeżdżalnia oraz miś.

Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białymstoku otwiera oficjalnie XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Jednocześnie daje przedsmak tego, co w ramach festiwalu w dniach od 15 do 19 maja przygotowały uczelnie współorganizujące to wyjątkowe wydarzenie. Chodzi o przybliżenie i popularyzację działalności oraz osiągnięć uczelni białostockich, łomżyńskich i suwalskich. Podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki mają one okazję przekonać szerokiego odbiorcę, że to w naszym województwie bije serce nauki i nie trzeba opuszczać naszego regionu, aby dołączyć do twórców i badaczy, który rozwijają wiedzę i prowadzą badania na najwyższym światowym poziomie.

Od godz. 10 do 16 na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej prezentować się będą:

  • Politechnika Białostocka i Chór Politechniki Białostockiej (spotkania ze studenckimi kołami naukowymi, wykładowcami, prezentacje wynalazków, ciekawostek technicznych oraz przyrodniczych. Sprawdź listę atrakcji )
  • Akademia Nauk Stosowanych w Łomży (animacje sportowo rekreacyjne, pokaz sprzętu i urządzeń do rehabilitacji oddechowej, autoterapii w napięciowych bólach głowy. Sprawdź listę atrakcji)
  • Białostocka Akademia Musicalowa
  • Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (doświadczenia z użyciem suchego lodu i ciekłego azotu oraz generatorem Van Der Graffa, testy w alko i narkogoglach. Sprawdź listę atrakcji)
  • Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku (promocja oferty edukacyjnej uczelni)
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (Szpital Pluszowego Misia, konsultacje zdrowotne, profilaktyki, samobadania, fizjoterapii, pierwszej pomocy. Sprawdź listę atrakcji )
  • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki (występy muzyczne: combo jazzowe i Big Band)
  • Uniwersytet w Białymstoku (zabawy i eksperymenty, gry interkulturowe, mikroskopy, daktyloskopia, bezpieczeństwo w internecie, gry komputerowe, pokazy filmu „Szepty” z użyciem oculusów VR. Sprawdź listę atrakcji)
  • Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku (turniej szachowy, gry w „zośkę”, pokazy gimnastyki akrobatycznej, fitness, darta, szachów aktywnych, żonglerki. Sprawdź listę atrakcji)
  • Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku (warsztaty plastyczno – przyrodnicze „Barwny świat nauki”. Sprawdź listę atrakcji)
  • Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku (pomiary ciśnienia krwi, pokazy tapingu, masażu dłoni i masażu klasycznego, ćwiczeń na bóle kręgosłupa, pokaz resuscytacji osoby dorosłej i dziecka, obsługi AED. Sprawdź listę atrakcji)
  • Akademia Jagiellonii Białystok i Akademia Młodego Piłkarza Białystok (zabawy i gry ruchowe w klimacie piłkarskim)
  • Klanza (stoiska konstruktorskie i malowanie twarzy)
  • Laboratoria Przyszłości z Instytutu Badań Edukacyjnych (wirtualna rzeczywistość w goglach VR, druk i długopis 3D, programistyczne ABC z robotem Photon, Scratchem i Minecraftem).

XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbywa się pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza”. Festiwal współorganizują: Politechnika Białostocka (główny koordynator), Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

źródło: Politechnika Białostocka
oprac.: Paulina Dulewicz

Publikujący: Paulina Dulewicz

12 maja 2023

Powrót na początek strony