Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Szkoła w Porytem-Jabłoni otrzymała sztandar i salę sportową

20 listopada 2023

Szkoła w Porytem-Jabłoni ma sztandar i nową salę sportową

„Pod skrzydłami orła białego" swój polski dom i polskich przyjaciół znajdują od 20 lat dzieci z wielu krajów świata. Od soboty 18 listopada Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Porytem-Jabłoni w gminie Zambrów ma swój sztandar i cieszy się z nowoczesnej sali sportowej. W uroczystościach z tej okazji wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

- W imieniu samorządu województwa chcę pogratulować, że tak pięknie realizujecie ideę polskiej gościnności i dbacie o szkołę. Już od wejścia robi wrażenie porządek, elegancja wystroju, widoczna we wszystkim pasja i zaangażowanie lokalnej społeczności w sprawy szkoły. Gratuluję wójtowi, dyrekcji i całej społeczności lokalnej tej dbałości o kształcenie i udowadnianie, że nawet w małych miejscowościach mogą powstać doskonałe warunki do edukacji i sportowej rywalizacji - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Wicemarszałek wręczył dyrektor Annie Kalinowskiej w prezencie worek piłek do różnych gier zespołowych i zaprosił także uczniów do odwiedzenia urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

- Z wielką dumą witam wszystkich na uroczystości, która zapisze się w historii naszej szkoły. Sztandar, którym od dzisiaj się będziemy posługiwać to nie tylko symbol szkoły, ale także znak naszej narodowej historii, odwagi i wolności. Przypomina o budowaniu silnego, patriotycznego państwa, bo orzeł to siła niezależność i męstwo, wysoki, śmiały lot. To uczniowie wybierając orła jako patrona, przypomnieli o naszych przodkach. Wierzę, że sala sportowa będzie areną sportowych zmagań, miejscem wspólnego dążenia do sukcesów dla dzieci z naszych miejscowości oraz dla naszych podopiecznych z ośrodka dla cudzoziemców w Czerwonym Borze, a także dzieci z Ukrainy, które do nas dołączyły, gdy zaczęła się wojna w ich kraju - mówił dyrektor Anna Kalinowska.

Budowa sali sportowej w niewielkiej szkole w Porytem nie przebiegała bez przeszkód. Na szczęście samorząd gminy Zambrów miał sprzymierzeńców. Z przeszło 6,6 mln zł kosztu inwestycji, blisko 1 mln zł udało się pozyskać z Ministerstwa Sportu, a 1,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Resztę dołożyła gmina. Powstała sala z zapleczem, wyposażona także w instalację fotowoltaiczną.           

- Bardzo trudna inwestycja, która przebiegała w warunkach pandemii, wojny za naszą granicą, inflacji i wzrostu cen, a w dodatku pierwszy wykonawca zszedł z placu budowy i musieliśmy szukać kolejnego. Była jednak konieczna, bo młodzież ćwiczyła w maleńkiej salce i wstyd nam po prostu było, także ze względu na dzieci z ośrodka dla cudzoziemców. To była silna motywacja. Tym bardziej się cieszę, że wspólnie świętujemy, bo jest to także wspólny sukces całego samorządu - opowiadał wójt Jarosław Kos.

Szkoła w Porytem jest placówką niewielką, ale niezwykłą. Już 20 lat temu zaczęły tu się uczyć dzieci z Czeczenii, które z rodzicami trafiały do ośrodka w Czerwonym Borze. Od tamtej pory szkoła gościła uczniów m.in. z Tadżykistanu, Inguszetii, Gruzji, Iraku czy Kuby.

- To niesamowite miejsce. Można powiedzieć, że pod skrzydłami orła białego, polskiego patriotyzmu uczą się dzieci z Polski i innych krajów. Przez te lata szkoła zdobyła świetne doświadczenie i znakomicie radzi sobie jak w niewielkiej społeczności się integrować i wpajać wartości. To pozwala oswajać lęki przed nieznanym. Dzisiaj takim symbolem był polski polonez i kaukaska lezginka tańczone przez dzieci bez podziału na narodowości - podkreślała Agnieszka Fiedosewicz z Urzędu do spraw Cudzoziemców.

Uroczystość w nowej sali sportowej szkoły w Porytem rozpoczęło przekazanie sztandaru, na którym z jednej strony znajduje się polski herbowy orzeł na czerwonym tle, a z drugiej złoty orzeł nad szkolną książką. Sztandar poświęcił proboszcz miejscowej parafii Robert Zieliński, a wicemarszałek Marek Olbryś i inni goście oraz ofiarodawcy ufundowania sztandaru dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w pamiątkową tablicę. Było także tradycyjne przecięcie biało-czerwonej wstęgi oraz ślubowanie uczniów.

W części artystycznej wręczone zostały nagrody w konkursie plastycznym „Z orłem białym przez wieki", którego wyniki przedstawił sekretarz gminy Zambrów, Bogdan Pac. Wójt Jarosław Kos strzelił pierwszego gola w nowej sali, a uczniowie zaprezentowali talenty aktorskie, wokalne, taneczne i sportowe.  

Gratulacje i życzenia przekazali szkolnej społeczności m. in. wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, senator Marek Adam Komorowski, poseł Stefan Krajewski, kurator Beata Pietruszka, radni powiatu i gminy.

tekst, fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Monika Pańko

20 listopada 2023

Powrót na początek strony