Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Trzecia odsłona „Rozczytanego Podlaskiego”

29 maja 2023

Tegoroczna inauguracja tego przedsięwzięcia, która miała miejsce w poniedziałek, 29 maja, w białostockim Centrum Edukacji Nauczycieli (CEN), rozpoczęła się lekturą utworów podlaskiego pisarza Tomasza Samojlika. Czytali samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji, służb mundurowych, duchowni i dziennikarze – łącznie kilkadziesiąt osób. Wśród nich marszałek Artur Kosicki.

– To jest wspaniała inicjatywa, która kreuje nie tylko czytelnictwo, ale też pokazuje, jakim wspaniałym regionem jest województwo podlaskie, bo książka „Żubr Pompik”, którą dzisiaj będziemy czytali, bardzo dużo mówi o naszym regionie – wyjaśniał Artur Kosicki, dziękując za zaproszenie do akcji.

Marszałek zaapelował do licznie zgromadzonych na sali dzieci, aby czytały książki. Przekonywał, jak istotna dla ich rozwoju jest regularna lektura, która „daje niezwykłe przeżycia, wzbogacając nasze życie”.

Czytanie to najpiękniejsza rzecz

Akcja odbywa się w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Jej celem jest zachęcanie do głośnego czytania najmłodszych, a także rozwijanie zainteresowań uczniów twórczością autorów związanych z regionem. O sile lektury mówił Ryszard Chodyniecki, dyrektor CEN-u.

– Książka to fantastyczna rzecz. Rozwija wyobraźnię i kształtuje umiejętność myślenia kreatywnego. Niech ta akcja dalej się rozwija – podkreślił.

Anna Kondracka, prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rady Oddziału w Białymstoku, przywołała słowa polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej: „Czytanie to jest najpiękniejsza rzecz, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

– Życzę wszystkim, żebyśmy się świetnie tutaj bawili. Żeby to czytanie i słuchanie sprawiło wszystkim ogromną radość i przyjemność – zaznaczyła.

Oryginalny audiobook

W tej edycji przedsięwzięcia promowana jest twórczość pisarza, rysownika i twórcy komiksów – Tomasza Samojlika. Podczas poniedziałkowej inauguracji zebrani goście przeczytali fragmenty dwóch jego książek – „Żubra Pompika” oraz „Berci i Orsona”.

– Bardzo dziękuję, to było cudowne doświadczenie. Wzruszenie odbiera mi głos. To coś niesamowitego usłyszeć swoje postacie mówiące państwa głosami. Mam mnóstwo pomysłów, a oczyma wyobraźni już widzę audiobooka albo słuchowisko z państwa udziałem – zapowiedział Tomasz Samojlik.

W ramach „Rozczytanego Podlaskiego” przez kolejne cztery dni, do piątku, 2 czerwca, odbywały się będą imprezy czytelnicze w szkołach podstawowych regionu. Czytane będą przede wszystkim książki Tomasza Samojlika znajdujące się w zbiorach lokalnych bibliotek oraz inne tytuły regionalnych autorów.  

Organizatorami 3. edycji tej akcji czytelniczej jest Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku oraz Województwo Podlaskie.

Poniedziałkową inaugurację uświetniła inscenizacja pt.: „Umarły las” na podstawie książki Tomasza Samojlika i Adama Wajraka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 45 im. Jana Pawła II w Białymstoku.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Anna Augustynowicz

29 maja 2023

Powrót na początek strony