Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Rządowe wsparcie na budowę dworca kolejowego w Łapach

24 września 2023

Rządowe wsparcie na budowę dworca kolejowego w Łapach / Mateusz Duchnowski/UMWP

W miejsce już rozebranego, starego dworca kolejowego w Łapach powstanie nowoczesny modułowy obiekt. Inwestycja uzyskała dotację z Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030, na którą podpisano umowę w niedzielę, 24 września. W konferencji prasowej wziął udział Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, marszałek Artur Kosicki oraz przedstawiciele zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

- To symbolicznie, że dzisiaj spotykamy się w Łapach, mieście, które jest nierozerwalnie związane z koleją, już od 160 lat. Miasto od tamtego czasu znajduje się przy kolei, dlatego tak ważne jest, aby miało nowy dworzec kolejowy – powiedział minister. 

Jak dodał, dworzec jest budowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030, czyli jednego ze sztandarowych programów Prawa i Sprawiedliwości.

- Powstanie dworca to wynik starań samorządowców, którzy zabiegali o tę inwestycję. Przywracamy Łapom rangę ważnego punktu na mapie kolejowej Polski. To nie tylko dworzec, to też zwrócenie Łapom tytułu węzła kolejowego, poprzez odbudowę połączenia kolejowego pomiędzy Łomżą a Białymstokiem przez Łapy. W ten sposób w Łapach będą zbiegały się węzły kolejowe – mówił Jacek Sasin, podkreślając, że inwestycja zostanie wizytówką Łap, będzie nie tylko nowoczesnym dworcem kolejowym, punktem przesiadkowym, ale również miejscem, gdzie będą powierzchnie handlowe i administracyjne.

Lokalnie inwestycje o wielkim znaczeniu

Marszałek Artur Kosicki mówił o tym, jak ważna jest to inwestycja dla mieszkańców regionu oraz, że jest ona dobrym przykładem współpracy rządu z samorządem.

- Dworzec w Łapach jest dopełnieniem innej wielkiej inwestycji – Rail Baltica. Kluczowej nie tylko dla województwa podlaskiego, dla Łap, ale i dla całej Polski. Tych inwestycji jest więcej, przykładem jest właśnie program budowy dworców i wiele innych inwestycji na tym terenie – powiedział marszałek. – To pokazuje, że dla Prawa i Sprawiedliwości nie ma Polski A i Polski B. Jest jedna wspólna Polska, a Łapy są tego najlepszym przykładem – dodał.

Marszałek w trakcie niedzielnej konferencji zapowiedział również dofinansowanie drogi Łapy-Wysokie Mazowieckie.

- To będzie następna kluczowa inwestycja, która rozwinie nie tylko Łapy, ale cały region – zapowiedział. – Jeżeli działamy razem, możemy zrobić więcej na rzecz mieszkańców naszego regionu. To pokazuje również, że jeżeli działamy wspólnie dla dobra miejscowości, to są tego realne efekty – podkreślił.

Dla dobra mieszkańców

Podpisana umowa zobowiązuje do budowy nowego dworca w Łapach na działce, którą samorząd zdecydował się przekazać w formie darowizny na rzecz spółki PKP S.A. Z kolei miasto Łapy zobligowało się do wynajęcia powierzchni na dworcu pod usługi przeznaczone dla mieszkańców.

- Ogromnie się cieszę z dzisiejszego podpisania porozumienia, bo jak wiemy, mieszkańcy od wielu lat czekają na powstanie tej inwestycji – powiedział Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap. – Rozebrany już budynek dawnego dworca był historią naszego miasta. Był dla nas ważny ze względu na to, że nasze miasto wyrosło przy kolei i przy niej się rozwinęło. Jestem przekonany, że wszyscy mieszkańcy Łap nie mogą doczekać się nowego budynku i odmienionego centrum naszego miasta – podkreślił burmistrz.

Innowacyjny Dworzec Systemowy

Budowa nowego dworca w Łapach została włączona do Programu Inwestycji Dworcowych, który dysponuje budżetem w wysokości 4,4 mld zł. Dzięki tym funduszom prawie wszystkie dworce w województwie podlaskim zostaną wyremontowane, czy zmodernizowane.

- To największy program inwestycyjny w historii. W jego ramach w województwie podlaskim zostanie wybudowanych bądź wyremontowanych 14 dworców – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. - Dziękuję za współpracę z samorządem, dzięki której będzie możliwa budowa dworca w Łapach. Będzie to nowoczesny, wygodny, komfortowy i bezpieczny Innowacyjny Dworzec Systemowy (IDS). Mam nadzieję, że będzie to piękna wizytówka tego miasta.

Nowoczesny budynek dworca został zaprojektowany w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego. Nowy budynek będzie charakteryzował się nowoczesną geometryczną bryłą. Wygląd elewacji, w nowoczesny sposób, będzie nawiązywał do architektury historycznego obiektu w Łapach, a także do zachowanych do dziś dworców z czasów carskich – w Białymstoku czy Grajewie. Nowy dworzec w Łapach będzie również w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostaną w nim zastosowane rozwiązania proekologiczne, a także nowoczesne systemy bezpieczeństwa.

Koncepcja zakłada, że nowy budynek będzie składał się z trzech części połączonych. W jego zachodnim skrzydle zlokalizowana będzie przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol będący jednocześnie poczekalnią, pomieszczenie kasy biletowej oraz toalety, natomiast we wschodniej –  będą dwa lokale przeznaczone dla samorządu o powierzchni łącznej przeszło 70 m kw. W części środkowej dworca znajdzie się zadaszona i otwarta poczekalnia letnia z ławkami i zielenią, a także stojaki rowerowe. Dworzec ma być gotowy do końca 2026 r.

Ważny głos mieszkańców

Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A. w trakcie niedzielnej konferencji wspomniał o tym, że lokalna społeczność wystąpiła do zarządu PKP S.A. z wnioskiem o uhonorowanie na dworcu honorowego mieszkańca Łap – śp. Krzysztofa Putrę. I tak się stanie. Na nowym budynku dworca znajdzie się tablica upamiętniająca Krzysztofa Putrę. Niewykluczone, że dworzec będzie nazwany jego imieniem.

Na zakończenie spotkania minister Jacek Sasin zapewnił też mieszkańców, że kładka, która znajduje się nad torami, nie zniknie do momentu powstania przejścia podziemnego.

W niedzielnej konferencji udział wziął także m.in. starosta białostocki Jan Perkowski, Urszula Jabłońska, Małgorzata Mitura - pełnomocnik Wojewody Podlaskiego do spraw rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, Tomasz Piesiecki.

Paulina Dulewicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

24 września 2023

Powrót na początek strony