Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Mielniku czas płynie wolniej

26 lipca 2024

W Mielniku czas płynie wolniej

Na wakacyjną wyprawę często poszukujemy urokliwych zakątków z dala od tłumów. W ramach naszego cyklu wszystkim spragnionym beztroskiego wypoczynku polecamy niewielką miejscowość położoną nad samą rzeką Bug – czyli Mielnik i jego okolice. Oprócz propozycji kulturalnych odkryjemy tu także regionalne specjały: korowaja, kisiel owsiany i lokalne wina.

Te i inne smaki z okolicy znajdziecie w bazie internetowej Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego.

Z mielnickim korowajem

Historia Mielnika sięga XI wieku. Początkowo był to gród, a w czasach średniowiecznych miasto z zamkiem królewskim. Do dziś zachowały się zabytki i tradycje kulinarne świadczące o dawnej świetności Mielnika. Należy do nich, pochodzące z tradycji wschodniej, obrzędowe ciasto zwane korowajem. To rodzaj drożdżowego kołacza, słodkiego i bogato zdobionego figurkami z ciasta. W Mielniku korowaj ma nawet swoje święto za sprawą odbywającego się tutaj Festiwalu Korowaja Mielnickiego.

Aleksandra Tobota, która przeprowadziła się do Mielnika wiele lat temu z dużego miasta i założyła tu wraz z mężem Gospodarstwo Agroturystyczne „Wiórkowa chata”,  wypieku korowaja uczyła się od miejscowych gospodyń. Dziś jest jego mistrzynią i prowadzi warsztaty kulinarne z korowajem w roli głównej. W jej gospodarstwie można nie tylko dobrze zjeść, ale i zatrzymać się na dłużej w odrestaurowanych 100-letnich drewnianych domach. Pani Ola prowadzi też sezonową kawiarnię „Kafka na Polnej”, w której swoich gości częstuje autorskimi wypiekami.

Na „retro” rowerze

Nie warto zwlekać z decyzją o wypoczynku w okolicach Mielnika,  bo już w najbliższy weekend – 28 lipca 2024 r. – czeka na nas niepowtarzalna gratka! Szczególnie dla pasjonatów „retro” kolarstwa. „Retro Rajd Rowerowy – Polonika”, współorganizowany przez Gminę Mielnik pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, rozpocznie się i zakończy na terenie miasteczka. Uczestnicy na zabytkowych rowerach wyścigowych pokonają łącznie 115 km po nadbużańskim terenie Podlaskiego i części Mazowieckiego.

Województwo Podlaskie jest też partnerem tegorocznej edycji „Muzycznych Dialogów nad Bugiem”. Już po raz 33. w przepięknej nadbużańskiej scenerii amfiteatru Topolina, 10 sierpnia 2024 r.,  wystąpią gwiazdy muzyki ludowej, folkowej i biesiadnej. W tym roku posłuchamy m.in.: Zespołu Pieśni i Tańca z Ziemi Łosickiej, Malwa Band, zespołu Siabry oraz gwiazd cygańskiej estrady.

Z widokiem na winnicę

Niepowtarzalny klimat Mielnika to także nasłonecznienie dłuższe niż w innych regionach kraju. - A to ma szczególne znaczenie przy uprawianiu winorośli i produkcji z nich wina – twierdzi Mikołaj Korol, właściciel mielnickiej Winnicy Korol. Prowadzi ją już od ponad dekady, a jego wina zdobyły szereg ogólnopolskich nagród. W ofercie ma wina białe, czerwone oraz różowe. W Winnicy Korol oprócz degustacji można poznać proces produkcji wina, zwiedzić piwnice, gdzie wino leżakuje w drewnianych beczkach. Mikołaj Korol jest propagatorem tzw. enoturystyki. Jego goście mogą skorzystać też z noclegów w pokojach nad winiarnią z widokiem na winnicę.

Kisiel z „Perłą”

Podczas wycieczki rowerowej trasą Green Velo lub spaceru „Szlakiem Bunkrów”, zahaczającego o Linię Mołotowa – najdłuższą linię fortyfikacyjną XX-wiecznej Europy, warto zatrzymać się na chwilę we wsi Moszczona Pańska. Gospodynie z miejscowego Stowarzyszenia Moszczonka są specjalistkami w przygotowywaniu lokalnego specjału – kisielu owsianego. Wpisały go na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kisiel owsiany, przygotowywany kiedyś z mąki owsianej a dziś już z płatków owsianych, to potrawa bliska kuchni prawosławnej i niezbędna na wigilijnym stole. Podaje się go w postaci wystudzonej z dodatkiem oleju najczęściej lnianego albo w wersji mniej postnej z cebulą i skwarkami. Jest też wariant na słodko: z cukrem bądź syropem owocowym. Specjał gospodyń został nagrodzony w 2023 r. główną nagrodą „Perłą” w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Stowarzyszenie Moszczonka zaprasza na wakacyjne warsztaty z przygotowywania kisielu owsianego w terminach: 21-22 i 29-30 sierpnia 2024 r., a na degustację z zabawą – 31 sierpnia 2024 r. Wszystko to w świetlicy wiejskiej w Moszczonie Pańskiej. Szczegóły: Stowarzyszenie Moszczonka.

Zachęcamy do odkrywania doliny Bugu i lokalnych smakołyków, które znajdują się w bazie produkty.podlaskie.eu.

Cecylia Lola-Gołembiewska, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

26 lipca 2024

Powrót na początek strony