Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2023” w Białymstoku

12 maja 2023

Ten najstarszy i najbardziej prestiżowy w świecie festiwal muzyki cerkiewnej prezentuje muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów. Inauguracja 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku odbędzie się 25 maja o godz. 18.30 w Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej 2. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Podlaskiego.

Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie, który wystąpi z programem „Sacrum Wschodu i Zachodu w muzyce Krzysztofa Pendereckiego”. Będzie to hołd złożony wieloletniemu patronowi artystycznemu festiwalu. Wybitny kompozytor i dyrygent patronował wydarzeniu od 2003 r. aż do śmierci w 2020 roku.  

W tegorocznych przesłuchaniach konkursowych (26-27.05) weźmie udział dziewięć chórów ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Mołdawii, Estonii, Ukrainy, Kazachstanu, Łotwy, Bułgarii i Grecji. Festiwal zakończy 28 maja koncert galowy, podczas którego wystąpią laureaci konkursu.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się w załączniku.

***

Celem festiwalu jest prezentacja wysokich wartości artystycznych i duchowych muzyki cerkiewnej.  Festiwal organizowany jest corocznie od 1982 r. Uczestniczyło w nim dotychczas ponad 950 chórów z 44 krajów Europy, Azji, Ameryki Płn., Afryki i Australii. 

W festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry amatorskie i profesjonalne bez względu na narodowość i wyznanie – nie tylko wyznawcy prawosławia, ale również katolicy, grekokatolicy, protestanci, staroobrzędowcy, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu, a także chóry świeckie. 

 

Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP, Patronatem Związku Kompozytorów Polskich oraz Prezydenta Białegostoku. W latach 2003 - 2020 Patronat Artystyczny nad Festiwalem sprawował Maestro Krzysztof Penderecki.

W 1995 r. Ministerstwo Kultury RP nadało Festiwalowi kategorię zerową, co stawia go na równi z Konkursem Chopinowskim i Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. 

W 2019 r. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” w uznaniu dla dokonań na rzecz jedności poprzez propagowanie różnorodności uhonorowała Festiwal tytułem Promotora Polski.

W 2020 r. Kapituła Nagrody „Ambasador Wschodu” przyznała Festiwalowi Nagrodę Specjalną „Ambasadora Wschodu”. 

W 2021 r. Zarząd Województwa Podlaskiego uhonorował Festiwal Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzorowej pracy na rzecz kultury Województwa Podlaskiego o randze międzynarodowej.

 

oprac.: Aneta Kursa

 

 

 

Publikujący: Aneta Kursa

12 maja 2023

Powrót na początek strony