70 lat sztuki. Inauguracja jubileuszowego sezonu w Operze i Filharmonii Podlaskiej
Podczas uroczystości marszałek Łukasz Prokorym podkreślił historyczną wagę tego jubileuszu, nawiązując do bogatej tradycji instytucji.
– To wyjątkowa data i wyjątkowy jubileusz, bo pokazuje drogę, jaką przeszła ta instytucja od 1954 roku, kiedy to powstała Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Białymstoku. Dziś Opera, jak sama nazwa wskazuje, to Europejskie Centrum Sztuki. Instytucja kulturalna o wielkim prestiżu, najnowocześniejsze centrum kulturalne w Europie Północno-Wschodniej. To zasługa kadry: orkiestry, chóru i baletu, ale też pracowników administracyjnych. Serdecznie Państwu dziękuję i gratuluję – powiedział Łukasz Prokorym.
Marszałek województwa podziękował również wiernym melomanom, którzy towarzyszyli tej instytucji od początku jej istnienia. Zapewnił także, że Zarząd Województwa Podlaskiego będzie wspierał operę w realizacji kolejnych mistrzowskich dzieł.
Małgorzata Bil-Jaruzelska, zastępca dyrektora OiFP, zaznaczyła, że jubileuszowy, 70. sezon artystyczny to przede wszystkim święto orkiestry symfonicznej, która działa od 1954 r.
– Ten sezon będzie różnorodny, pełen artystycznych wyzwań, wspaniałej muzyki, najpiękniejszych emocji i wzruszeń. W repertuarze opery znalazły się znakomite dzieła i wyjątkowi wykonawcy. Nie może państwa zabraknąć na naszych wydarzeniach, bo przecież „Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i całe życie”. Serdecznie zapraszam na Odeską – mówiła.
Inauguracyjny koncert dostarczył niezapomnianych emocji dzięki wybitnym flecistom: Łukaszowi Długoszowi i Agacie Kielar-Długosz, którzy zachwycili publiczność swoją wirtuozerią. Był to początek jubileuszowego sezonu, który ma przynieść wiele wspaniałych wydarzeń artystycznych.
W nadchodzących miesiącach na melomanów czeka szeroki wachlarz koncertów i spektakli, w tym powrót operetki „Baron cygański” na Dużą Scenę oraz kontynuacja cykli muzycznych dla młodszej publiczności, takich jak „Gdzie tuba nie może, tam trąbkę pośle”. Dla młodych melomanów zaplanowano także poranne koncerty w ramach nowego cyklu „Akademia Młodego Melomana”.
Na uwagę zasługują również premiery zaplanowane na przyszły rok. W marcu 2025 r. odbędzie się musical „Vesper”, inspirowany życiem Krystyny Skarbek, słynnej agentki wywiadu, do którego muzykę skomponował amerykański trębacz Gary Guthman. W maju 2025 roku melomani będą mogli podziwiać koncertową wersję „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza w reżyserii Piotra Tomaszuka z muzyką Piotra Nazaruka i pod kierownictwem muzycznym Krzysztofa Herdzina. Wersja sceniczna tego dzieła zostanie zaprezentowana na Dużej Scenie w listopadzie 2025 roku.
Jubileuszowy sezon zapowiada się jako niezapomniany okres w historii Opery i Filharmonii Podlaskiej, pełen wydarzeń, które uczczą jej bogatą tradycję oraz wyznaczą nowe standardy artystyczne na przyszłość.
Cezary Rutkowski
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Kamil Timoszuk
Najnowsze relacje
- . Kultura Miłość do Ojczyzny w dźwiękach muzyki – wspólny śpiew i koncert patriotyczny
- . Kultura Oferta na realizację zadania publicznego mającego na celu kultywowanie tradycji i historii świąt Bożego Narodzenia
- . Kultura Dotacje w ramach programu „Zorganizowani i aktywni w Podlaskim”
- . Kultura Listopad w Operze i Filharmonii Podlaskiej