Bardzo Młoda Kultura startuje
PIK znalazł się w gronie operatorów regionalnych programu Bardzo Młoda Kultura w edycji 2023-2025. W ciągu trzech lat otrzyma z Narodowego Centrum Kultury 600 tys. zł na działania związane z edukacją kulturową młodzieży. Będą to: szkolenia i warsztaty zarówno dla animatorów, edukatorów, jak i dla młodzieży, wizyty studyjne oraz konkurs na inicjatywy lokalne.
Tegoroczna edycja Bardzo Młodej Kultury skupiona jest na aktywizacji młodzieży do czynnego uczestnictwa w kulturze. Na konferencji inaugurującej program mowa będzie o wyzwaniach cywilizacyjnych i społecznych, które w szczególny sposób dotykają obecnie ludzi młodych: problemów emocjonalnych i interpersonalnych związanych z pandemią, poczuciem osamotnienia, niepewności, zróżnicowania kulturowego i narodowościowego, zauważalnego obecnie w większości środowisk. Wszystkie zakładane w programie działania mają uświadomić, zwłaszcza młodym ludziom, że aktywny i podmiotowy udział w kulturze może być w mierzeniu się z tymi wyzwaniami pomocny i skuteczny.
Program konferencji inaugurującej regionalną edycję programu Bardzo Młoda Kultura
8.00-9.00 Rejestracja uczestników.
9.00-9.30 Powitanie, przedstawienie założeń regionalnej edycji programu BMK „WYbudźcie kulturę!” oraz harmonogramu działań w woj. podlaskim w 2023 r.
9.30-10.30 Okres dojrzewania i wczesnej dorosłości. Budowanie tożsamości w zmieniającym się świecie – Agnieszka Kulesza, psycholog, psychoterapeuta.
* Agnieszka Kulesza – od ponad 20 lat zajmuje się wsparciem psychologicznym głównie młodzieży i młodych dorosłych. Pracowała w różnych instytucjach i ośrodkach wsparcia, aktualnie prowadzi praktykę prywatną.
10.45-11.45 Od LINII do NEUROLINII, czyli jakie zasoby ma w sobie GRAFIKA – Liliya Patonia, arteterapeutka, trenerka warsztatów kreatywności i rękodzieła.
* Liliya Patonia – arteterapeutka, psychoterapeutka Gestalt, trenerka warsztatów kreatywności i rękodzieła, a także miłośniczka kultury słowiańskiej i słowiańskich lalek motanek. Pomysłodawczyni i organizatorka Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Bajkoterapii „Z mojej bajki” (18-19 maja 2021 r.) w Polsce.
12.00-12.20 Oblicza neuroróżnorodności w zajęciach teatralnych z młodzieżą – Emilia Wyszkowska, instruktor teatralny (PIK).
* Emilia Wyszkowska – pedagog, arteterapeuta, animator i menadżer kultury oraz trenerka dramy (w trakcie certyfikacji). Z zamiłowania, pasji i doświadczenia zawodowego instruktor teatralny, reżyser teatrów niezawodowych.
12.20 Dyskusja, zakończenie konferencji, poczęstunek.
źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Barbara Likowska-Matys