Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dzień Architektury Drewnianej w Podlaskiem

14 sierpnia 2024

Ogólnopolska akcja organizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa potrwa od 23 do 25 sierpnia, a uczestniczyć w niej będzie dwanaście województw, w tym Podlaskie. Zaplanowano szereg spotkań poświęconych opiece i utrzymaniu architektury drewnianej, a także pokazy rękodzieła oraz oprowadzanie i zwiedzanie obiektów architektury drewnianej.

Akcja ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający z polskiego krajobrazu kulturowego. Do udziału zaproszeni zostali właściciele i użytkownicy obiektów drewnianych, zarówno osoby prywatne, jak i instytucje kultury i samorządy.

W Podlaskiem szereg wydarzeń zorganizowały m.in.: Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (punkt muzealny w Drewnowie-Ziemakach), Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie oraz indywidualni właściciele i opiekunowie udostępnionych obiektów architektury drewnianej.

Dzień Architektury Drewnianej w województwie podlaskim:

24 sierpnia 2024 r. w godz. 11.00-14.00. (sobota)

Wydarzenie pod tytułem „Architektura drewniana w krajobrazie historycznym Tykocina” odbędzie się na Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie. Zostanie tam zaprezentowana wystawa dokumentacji architektonicznej tykocińskich domów drewnianych wykonanej przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w latach 2022 – 2024. Zaplanowano też dwa wystąpienia: „Znaczenie architektury drewnianej w krajobrazie historycznym Tykocina”, dr inż. arch. Aleksandra Owerczuka (Wydział Architektury Politechniki Białostockiej) i „Szanse zachowania architektury drewnianej z perspektywy właścicieli obiektów” Marii Markiewicz z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast. Spotkanie zwieńczy spacer Szlakiem Architektury Drewnianej Tykocina, zwiedzanie domów przy Placu Czarnieckiego 10, Złotej 13 oraz Kaczorowskiej 1 oraz spotkanie z mieszkańcami domów. Przewodnikiem będzie Maria Markiewicz.

24 – 25 sierpnia 2024 r. w godz. 10.00-16.00 (sobota i niedziela)

Zagroda młynarska w Drewnowie-Ziemakach, w punkcie muzealnym Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Do obejrzenia zrekonstruowana zagroda młynarza. Obok XIX-wiecznego wiatraka koźlaka (z pełnym, sprawnym wyposażeniem) znajduje się XIX wieczna (ok. 1875) chata translokowana z miejscowości Usza Mała, w której można podziwiać wystrój wnętrza z l. 50. XX wieku oraz piwnicę tzw. ziemiankę.

24 – 25 sierpnia 2024 r. w godz. godz. 9.00-12.00 (sobota i niedziela)

W Woźnejwsi (gm. Rajgród) udostępniony będzie budynek szkoły wybudowanej w latach 1933-1935, w stylu narodowym. W czasie II wojny światowej w budynku tym mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej. Obiekt zgłosił prywatny właściciel Michał Grabowski.

25 sierpnia 2024 r. w godz.11.00-15.30 (niedziela)

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia z siedzibą w Puchłach 62 (gm. Narew) zaprasza na warsztaty snycerskie z wykładem metodycznym „Architektura i zdobnictwo domów drewnianych w Krainie Otwartych Okiennic” przewodnik turystyczny po województwie podlaskim dr Mirosława Stepaniuka, spacer po Krainie Otwartych Okiennic (Puchły, Soce, Trześcianka). Będzie można zwiedzić też cerkwie prawosławne w Puchłach i Trześciance.

Zwiedzanie z prelekcją poprowadzi Mirosław Stepaniuk. Poczęstunek regionalny przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich z Narwi, prezentując m. in. wyjątkowy specjał – babkę ziemniaczaną „Hopkę”.

25 sierpnia 2024 r. (niedziela)

Dni Architektury Drewnianej w Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, ul. Leśna 11

W wasilkowskim skansenie udostępnione zostaną dwa obiekty translokowane w 2016 roku z miejscowości Czyże: dom mieszkalny z 1946 roku, szerokofrontowy, szalowany, bogato zdobiony oraz dom z 1888 roku, o konstrukcji zrębowej, szerokofrontowy, w którego wnętrzu znajduje się wystawa stała – wnętrze z okresu międzywojennego. Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty snycerskie wykonywania detali architektonicznych, które poprowadzi Ewa Korniluk rękodzielniczka, która odtwarza podlaskie ornamenty okienne.

31 sierpnia 2024 r. od godz. 11.00 (sobota)

Organizatorzy zapraszają również w sobotę 31 sierpnia o godz. 11 na rajd rowerowy przez Krainę Otwartych Okiennic organizowany przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia (Puchły 62)

Na wszystkie wydarzenie wstęp wolny.

oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

14 sierpnia 2024

Powrót na początek strony