Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dni Tradycji Rzeczpospolitej w PMKL

19 czerwca 2023

Kilka osób stoi przy koniu

Dni Tradycji Rzeczpospolitej w PMKL / PMKL

XIII Dzień Tradycji Rzeczypospolitej odbył się w minioną sobotę (17.06) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL). Mimo zapowiadanej deszczowej pogody, wydarzenie odbyło się szczęśliwie i przyciągnęło tłumy zaciekawionych historią podaną na wyciągniecie dłoni. Liczne pokazy, pełen emocji i dramaturgii Turniej Husarski i wielka inscenizacja bitwy pod Hodowem dostarczyły przybyłym wiedzy i pozytywnych wrażeń. W wydarzeniu objętym honorowym patronatem województwa uczestniczył Marek Malinowski, członek zarządu.

Na miejscu zauważalna była obecność wielu rodzin z dziećmi, które mogły skorzystać z całej bogatej oferty od strzelania z łuków, przejażdżek konnych, poprzez malowanie twarzy, kolorowanie historycznych malowanek, grę terenową zorganizowaną przez Skautów Europy, po walczenie piankowymi szablami. Dodatkowo każdy mógł spróbować ziemniaków z parnika i skorzystać z ogniska.

Publikę na początku wydarzenia zaciekawił dynamiczny pokaz musztry piechoty polskiej z wystrzałami z muszkietów i armat, a także chętni widzowie mogli popróbować tańca polowego jaki towarzyszył wojsku w trakcie licznych marszrut. Zaprezentowały się również Damy Husarskie oraz łucznicy konni w porywających występach. By dać oddech przed militarną częścią, publiczność została też porwana do tańca renesansowego.

O wyjątkowości imprezy na skalę kraju świadczy duża ilość zaangażowanych koni. Piąty już Turniej Husarski im. Branickiego skłonił widzów do żywego kibicowania. Galopujący husarze w pełnym uzbrojeniu zaliczali liczne przeszkody przy użyciu szabli, pałasza i kopii. Na arenie boju zdarzały się upadki, o zwycięstwie zdecydował ostatni przejazd gdzie, wydawałoby się niezagrożony lider, spadł z konia i zaprzepaścił tym samym pewne zwycięstwo.

Po zmaganiach husarskich obejrzeć można był jeszcze kadry z Bitwy pod Hodowem, które odtworzyli licznie przybyli rekonstruktorzy. Były szarże husarii, ataki konne Tatarów, upadki z koni, walka wręcz, od strzały zapaliła się namiastka wsi. Huk, dym i okrzyki oddawały heroiczną bitwę zwaną Sarmackimi Termopilami. Zwieńczeniem była scena, gdy Tatarzy proponując poddanie się uzyskali zdecydowaną odpowiedź: „śmierci wołamy, nie poddamy się!”. Tatarzy odpuścili, a husaria i pancerni zgromadzili się nad rannym rtm. Zahorowskim. Przemowa króla Jana III i Bogurodzica dopełniły wielkiego teatrum, które odbyło się wśród domów i pól Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Wydarzenie odbyło się w ramach Obchodów 340 Rocznicy Bitwy pod Wiedniem. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Obowiązek Polski, Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego ze współpracą Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Dzień Tradycji Rzeczypospolitej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje Edycja 2023.

oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel
źródło i fot.: Fundacja Obowiązek Polski, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Opublikował: Monika Pańko

19 czerwca 2023

Powrót na początek strony