Dzień książki i bibliotekarza w Książnicy Podlaskiej
– Serdecznie dziękuję za to wszystko, co robicie państwo dla naszego społeczeństwa – dbacie o rozwój zainteresowań czytelniczych, przekonujecie, by w dobie mediów elektronicznych nasi mieszkańcy nie przechodzili nad książką obojętnie, stoicie na straży naszego dobra narodowego i robicie to z zaangażowaniem i pasją – powiedział Artur Kosicki.
Misja i powołanie
W podobnym tonie wypowiadała się Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej. Podkreśliła ona wagę roli społecznej, jaką pełnią pracownicy bibliotek.
– Bibliotekarz to nie zawód, a misja i powołanie. To wy na co dzień kształtujecie gusta czytelnicze, powodujecie, że ludzie chcą sięgać po książki, bo sami je kochacie – mówiła do zebranych. – Życzę wam nietuzinkowych czytelników, samych dobrych wrażeń i aby każdy dzień był jak rozdział dobrej książki.
Święto bibliotekarzy to w Książnicy Podlaskiej dzień wyjątkowy. Od 1999 r. dyrektor tej największej biblioteki w regionie przyznaje osobom i instytucjom zasłużonym na rzecz popularyzacji książki i czytelnictwa Nagrodę Srebrnej Róży. W tym roku kapituła pod przewodnictwem Elżbiety Czekały – kierownik Działu Gromadzenia Zbiorów przyznała to wyróżnienie Państwowej Bibliotece im. Eustachego i Emilii Wróblewskich w Wilnie. Nagrodę w imieniu dyrektora instytucji Sigitasa Narbutasa odebrała jego zastępczyni Rima Ciceniene.
– Jest to bardzo wysokie i cenne uznanie pracy Biblioteki Wróblewskich. Jego wartość jest droga, bo nagroda ta została przyznana przez kolegów, którzy wykonują tę samą pracę, a zatem znają jej wartość, znaczenie i osobliwości lepiej, niż ktokolwiek inny – pisał w odczytanym liście Sigitas Narbutas.
Szczególne miejsce
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego przyznało tytuł Bibliotekarza Roku 2022 województwa podlaskiego. Została nim Alicja Zajączkowska – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiżajnach.
– Pracuję wiele lat, wiem, czym jest biblioteka. To miejsce szczególne, zwłaszcza na wsi. Widzimy ludzi, mamy świetny księgozbiór, mamy pomocników, wolontariuszy. Serdecznie dziękuję, bo w zasadzie robimy to samo – my tam, wy tu i spotykamy się na tej wspólnej płaszczyźnie – zaznaczyła.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał Sebastian Kochaniec – bibliotekarz z Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej.
Podczas wtorkowej uroczystości wręczono także dyplomy honorowe Srebrnej Róży: Przyjaciel książki – Justyna Sawczuk, Najlepszy Zespół Roku – personel sprzątający z Działu Administracyjnego książnicy, Osobowość Książnicy Podlaskiej – Sebastian Kochaniec i Przyjaciel Książnicy Podlaskiej – Justyna Godlewska-Kruczkowska. Dyplomy specjalne trafiły do Jolanty Gawryluk i Zespołu Organizacyjnego Projektu „Mickiewicz-Fusion”. Dyplomy Srebrnej Róży otrzymali: Joanna Bieniasz z Sokółki, Piotr Zwierzyński z Krynek i Anna Arciszewska z Rajgrodu.
Uroczystą galę uświetnił występ białostockiego kabareciarza Krzysztofa Szubzdy.
W spotkaniu wzięli udział także: starosta białostocki Jan Perkowski oraz Agata Puchalska – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu marszałkowskiego.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Kultura Rok 2025 w Podlaskiem – rokiem Adama Chętnika
- . Kultura Ferie zimowe w PIK
- . Kultura Oferta na realizację zadania publicznego pn.: „Koncert zespołu folklorystycznego „Narwianie” z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Kultura Żubr – majestat podlaskiej natury. Wystawa fotografii Jarosława Jakóbczaka