Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Grudzień w Operze i Filharmonii Podlaskiej

4 grudnia 2023

Grudzień w Operze i Filharmonii Podlaskiej / Opera i Filharmonia Podlaska

Recital fortepianowy w wykonaniu Daiki Kato, koncert z cyklu „Studencka Scena Młodych”, Bożonarodzeniowe koncerty pastorałek i kolęd oraz Gala Sylwestrowa z Małgorzatą Walewską, to tylko kilka pozycji spośród wielu przygotowanych na ostatni miesiąc tego roku przez Operę i Filharmonię Podlaską.

„Studencka Scena Młodych”

„Studencka Scena Młodych” to nowy projekt w ramach współpracy Opery i Filharmonii Podlaskiej z Wydziałem Instrumentalno-Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku. Raz w miesiącu studenci UMFC będą prezentować melomanom wybrany program artystyczny. To dla nich szansa, by występując przed publicznością, zdobywać cenne doświadczenie zawodowe i rozwijać swój warsztat.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Studencka Scena Młodych” odbędzie się 7 grudnia w Sali kameralnej ZSM przy ul. Podleśnej.

Recital Fortepianowy Schönberg, Brahms, Chopin, Beethoven

W piątek, 8 grudnia, na Dużej Scenie przy Odeskiej będzie można wysłuchać recitalu fortepianowego w wykonaniu Daiki Kato – laureata III nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam 2022. Muzyczny wieczór wypełnią kompozycje A. Schönberga, J. Brahmsa, F. Chopina i  L. van Beethovena.

Hej! W Dzień Narodzenia

17 grudnia o godz. 18.00 po raz pierwszy przy Odeskiej zabrzmi Mała Kantata Bożonarodzeniowa Marcina Nagnajewicza, w wykonaniu młodych artystów Chóru Dziecięco-Młodzieżowego OiFP pod dyrekcją Ewy Barbary Rafałko. Kantata to zbiór mało znanych kantyczek bożonarodzeniowych tworzących swego rodzaju suitę świąteczną.

Koncert Kolęd i Pastorałek Adeste Fideles

Tego samego dnia (17.12) w Sali koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej odbędzie się Koncert Kolęd i Pastorałek Adeste Fideles, w ramach II Międzynarodowego Festiwalu CANTAREUM 2023, Muzyczne Skarby Europy. Bezpłatne wejściówki na to spotkanie można otrzymać w kasie Opery (do wyczerpania puli).

W. Korcz, Oratorium na Boże Narodzenie

Na kolejny koncert w świątecznym klimacie będzie można wybrać się już 22 grudnia. Wyjątkowy artystyczny duet – Włodzimierz Korcz i Alicja Majewska - wraz ze wspaniałymi solistami (Łukasz Zagrobelny, Olga Bończyk, Andrzej Lampert) i artystami Orkiestry, Chóru i Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentuje oratorium na Boże Narodzenie A kto się odda w radość (do słów Ernesta Brylla).

Gala Sylwestrowa z Małgorzatą Walewską

Gwiazdą tegorocznych koncertów sylwestrowych w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie znana wszystkim, wspaniała diva operowa – Małgorzata Walewska. W programie znajdą się najsłynniejsze arie operowe, operetkowe, piosenki z musicali, piękne walce i polki.

Franz Lehár, Wesoła Wdówka

9 i 10 grudnia publiczność zobaczy na Dużej Scenie dwa ostatnie spektakle „Wesołej wdówki” Franza Lehára. W styczniu zaplanowane jest wznowienie operetki „Baron cygański”. Z kolei na 14 grudnia zespół Opery przygotowuje premierę nowej produkcji dla młodych widzów. Będą to „Księgi zaczarowanego fletu”. To spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego, bazujący na Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta.

Met Live In HD, D. Catán, Florencia en el Amazonas

9 grudnia Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na kolejne spotkanie z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Tym razem zobaczymy wykonywaną w języku hiszpańskim i inspirowaną realizmem magicznym spod znaku Gabriela García Márqueza, operę Florencia en el Amazonas Daniela Catána.

Wystawa – 7 Lat w Rudakach, Malarstwo Andrzeja Piotrowicza

W Sali wystawowej przez cały grudzień można oglądać prace Andrzeja Piotrowicza (mnich Eliasz). Wystawa „7 lat w Rudakach” składa się z kilkudziesięciu obrazów, które powstały w podlaskiej wsi Rudaki niedaleko Kruszynian. Wstęp na wystawę jest wolny.

źródło: Opera i Filharmonia Podlaska
oprac.: Dawid Korpacz

Publikujący: Dawid Korpacz

4 grudnia 2023

Powrót na początek strony