Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Konserwacja zabytków bez tajemnic”

28 sierpnia 2023

Grafika "Konserwacja zabytków bez tajemnic"

20-lecie współpracy przygranicznej między Polską, a Ukrainą

W Choroszczy będą miały miejsce obchody 20-lecie współpracy transgranicznej pomiędzy Polską i Ukrainą. Rocznicę uświetni podsumowaniem dofinansowanego projektu Interreg, dzięki któremu powstało pierwsze w regionie Centrum Badań i Konserwacji Zabytków. W niedzielę, 3 września odwiedzający będą mogli zwiedzić siedzibę Centrum. Czekają też liczne warsztaty oraz atrakcje dla najmłodszych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wydarzenie w Choroszczy pod hasłem „Konserwacja zabytków bez tajemnic” jest kolejnym w serii spotkań 20 wydarzeń na 20-lecie polsko-ukraińskiej współpracy transgranicznej.

W programie:

  • zwiedzanie nowo otwartego Regionalnego Centrum Badań i Konserwacji Zabytków
  • stanowiska mikroskopowe – możliwość obserwacji drobnych elementów archeologicznych
  • warsztaty pracy z gliną, malarskie, rekonstrukcji archeologicznej
  • strefa zabaw dla dzieci, lody, wata cukrowa
  • koło fortuny z upominkami

Regionalne Centrów Badań i Konserwacji Zabytków jest projektem zrealizowanym przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i rozpoczął się w 2020 roku. W odnowionym budynku powstało osiem pracowni: fotograficzno-komputerowa, konserwacji papieru, tkanin i skóry, konserwacji drewna wraz ze stolarnią, komora do fumigacji, w której odbywa się dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów i zbiorów muzealnych, pomieszczenie z liofilizatorem, pracownia konserwacji ceramiki, konserwacji metalu oraz pozłotnicza.

Dzięki dofinansowaniu Muzeum Podlaskie zakupiło specjalistyczny samochód do przewozu zabytków, wyposażony w agregat chłodniczy, klimatyzację, niezależne ogrzewanie części ładunkowej oraz windę z bezprzewodowym sterowaniem. Centrum będzie służyło nie tylko oddziałom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale będzie także znaczącym ośrodkiem merytorycznym, z którego badań i pracy skorzystają instytucje z całego regionu.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:30.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Cezary Rutkowski

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

28 sierpnia 2023

Powrót na początek strony