Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Noc Muzeów 2024 w podlaskich instytucjach kultury

17 maja 2024

To wydarzenie od 20 lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. W jeden z majowych wieczorów można bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę zwiedzać muzea, galerie sztuki, biblioteki czy centra kultury, ale nie tylko: np. w tym roku udział w wydarzeniu zapowiedziała też Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku. Noc Muzeów w większości miast odbędzie się 18 maja.

Muzeum Podlaskie


Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10) godz. 18 - 24. – zwiedzanie wystaw stałych i czasowych:

 • Galeria Malarstwa Polskiego

Przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII do 2 poł. XIX wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy fascynującego Stanisława Ignacego Witkiewicza.

 • Leon Wyczółkowski Wieczny Zachwyt

Niezwykła ekspozycja prezentująca około 150 prac: obrazy, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

 • Na Krańcach… tożsamość miejsca wystawa Małgorzaty Wróbel-Kruczenkow

Niektóre obrazy artystki wywołują nostalgię, inne silne emocje. Technika impasto nadaje jej pracom dynamiki i ekspresji, a jednocześnie pozwala zachować pewną tajemniczość. Malarka nawiązuje do tradycji polskiej i światowej sztuki XX wieku, ale nie naśladuje jej bezkrytycznie. Znajdujemy tu echa Jana Cybisa czy Tatarczyka, ale także Pollocka, Rothko i de Kooninga.

 • Łąka Wyczóła

Otwarte warsztaty dla wszystkich miłośników sztuki i twórców, podczas których stworzymy wspólne dzieło, inspirując się pracami Leona Wyczółkowskiego


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku (ul. Świętojańska 17) godz. 18 - 22.

 • Wernisaż wystawy Baśnie Słowian - godz. 18.

Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem „Wilczym Okiem”. Inspiracją artysty są słowiańskie baśnie oraz dawne wierzenia. Wernisaż otworzy gawęda Sławomira Wilczyńskiego o czasach wczesnego średniowiecza oraz pokaz bractwa historycznego Winland. Podczas prezentacji grupy rekonstrukcyjnej będzie można usłyszeć charakterystyczny słowiański śpiew opowiadający o tych czasach. Ponadto podczas wernisażu muzeum odwiedzą postacie ze zdjęć prezentowanych na wystawie.

 • Oprowadzanie po wystawie stałej Alfons Karny. Opus vitae - godz. 20.

Wystawa przedstawia życie i dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.


Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37) godz. 18 - 24.  

Podczas Nocy Muzeów można będzie poznać Białystok w okresie jego największego rozkwitu.

 • W Białostockiej Kamienicy - ekspozycja odtwarzająca wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX/XX w.
 • Odzyskana Historia. Hotel Ritz - makieta legendarnego, niegdyś najświetniejszego hotelu w mieście.
 • Białystok – Makieta Barokowego Miasta – widowisko multimedialne Wersal Północy wśród dźwięków i świateł. Prezentacje będą odbywać się co pół godziny od godz. 18.
 • Opór 1863. Podlasie w powstaniu styczniowym - wystawa powstała z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Prezentuje udział mieszkańców Podlasia w zrywie niepodległościowym.
 • Spotkanie Klubu Młodego Historyka godz. 18 - 19 – to będzie uroczyste podsumowanie wszystkie spotkań Klubu Młodego Historyka.
 • Zagraj z powstaniem! godz. 19 - 22

To będzie odkrycie wyjątkowych gier towarzyszących wystawie przygotowanej z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W sali gier znajdą się również łamigłówki dotyczące innych wstaw, które prezentowane są w Muzeum Historycznym.


Muzeum w Tykocinie ul. Kozia 2

 • Zwiedzanie indywidualne oraz zwiedzanie grupowe z przewodnikiem Wielkiej Synagogi i wystawy Tykocin w nurcie historii - godz. 18 - 24
 • Wernisaż wystawy Chasydzki Szlak w obiektywie Joanny Sidorowicz - godz. 19.
 • Koncert NIGUNIM - godz. 20.30

Podczas Nocy Muzeów w Wielkiej Synagodze odbędzie się koncert w ramach Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner. Wystąpią Maria Sławek – skrzypce oraz Łukasz Chrzęszczyk – fortepian. Wydarzeniem towarzyszącym będzie promocja płyty TIKTIN nagranej w październiku 2023 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.


Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim - godz. 18 - 24

 • Wernisaż wystawy Maria, Matka Chrystusa w ikonach. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu - godz. 18.
 • Wernisaż wystawy Bielsk Podlaski i okolice w rysunkach, lata 80. XX wieku - godz. 19.30
  ekspozycja prac Krzysztofa i Jakuba Jezierskich.
 • Warsztaty pisania ikon dla dzieci Moja Ikona - godz. 20.30 zapisy do 16 maja, tel. 509 336 841
 • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Maria, Matka Chrystusa w ikonach. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu - godz. 21.
 • Oprowadzanie po wystawach Józef Charyton (1909–1975). Podlaskie pejzaże i sceny rodzajowe. W 115. rocznicę śmierci artysty oraz Przyszedł znachor do apteki. Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu - 22.30

Muzeum Ikon w Supraślu (ul. Klasztorna 1) godz. 18 - 24.

 • Rodzinne warsztaty Malarze fresków. Działania plastyczne na wielkim formacie inspirowane freskami supraskimi – godz. 19. Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 509 336 829.
 • Freski supraskie – konteksty historyczne i artystyczne - spotkanie na ekspozycji w nowo zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej - godz. 22.30.
  Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 509 336 829.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy ul. Pałacowa 2  

 • Wernisaż wystawy Mateusza Karolczuka Theatrum od maryonetków - godz. 18.00
 • Spacer z przewodnikiem po zabytkowym parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy - godz. 20. Grupa wyrusza spod budynku muzeum.

Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej (ul. Lipowa 4) godz. 18 – 24.
zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem

Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zaprasza w „podróż” do świata fotografii „z duszą”. Siedzibą muzeum jest zabytkowy późnobarokowy pawilon – zwany dworem myśliwskim.  

 • Cały kosmos Wołkowa

W wydzielonej przestrzeni imitującej ciemnię fotograficzną widza otacza „cały kosmos Wołkowa”. Tu można obejrzeć prezentację fotografii – nasyconych emocjami oraz dźwiękami muzyki i natury.

 • Pejzaż

Wokół ciemni rozmieszczona została ekspozycja 28 czarno-białych ujęć krajobrazu Podlasia z pierwszego okresu twórczości Wiktora Wołkowa.

 • Słońce

Przestrzeń Słońca przedstawia kolejny etapu twórczości Wiktora Wołkowa, czyli zdjęcia kolorowe. Prezentujemy oryginalne fotografie sygnowane podpisem artysty.

 • Potrawka z zająca

Archiwalna wystawa Wiktora Wołkowa zatytułowana Potrawka z zająca prezentowana jest w nowej aranżacji – w formie monumentalnego „obrazu”, w którym znalazło się 55 fotografii. Dynamiczna konstrukcja pozwala na obracanie zdjęć i tworzenie dowolnych sekwencji „ruchu” zająca.

 • Warsztat fotografa natury

Na ekspozycji zobaczymy oryginalny sprzęt fotograficzny, na którym pracował Wiktor Wołkow oraz poświęconą artyście część biograficzną.


Opera i Filharmonia Podlaska

 • Otwarcie tarasu widokowego na dachu Opery w godzinach 15-19.30 (ostatnie osoby będą wpuszczane o godz. 19) - otwarcie tarasu tylko w przypadku sprzyjającej pogody.
 • Zwiedzanie wystawy Infinity - bez granic.

Wystawa obiektów szklanych rzeźbiarsko-malarskich Agnieszki Olczak - sala wystawowa OiFP.

 • Około godz. 21.15 (po zakończeniu show taneczno-wokalnego Life is a Cabaret) na dolnym foyer będzie można spotkać artystów biorących udział w spektaklu - z możliwością zrobienia pamiątkowych zdjęć na specjalnej ściance.
 • Nocne zwiedzanie gmachu opery z przewodnikiem - spacer po niedostępnych na co dzień zakamarkach OiFP. Wycieczki: o godz. 21.30 i 23. (obowiązują wejściówki do odbioru w kasie opery od 14 maja).

Wszystkie atrakcje są bezpłatne.


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

 • Warsztaty Szeptuchy i uroki z Małgorzatą Anną Charyton (Moc Podlasia) godz. 15. obowiązkowe zapisy - etnografia@pmkl.pl, 730 538 400

Słowo szeptuchy występuje wyłącznie w tradycji Podlasia i odróżnia określanych nim uzdrowicieli od wszystkich innych z Polski i zagranicy. W temat ten wprowadzi uczestników Małgorzata Anna Charyton, która spędziła setki godzin pośród uzdrowicielek i ich pacjentów poznając wszystkie ich tajemnice.

 • Otwarcie wystawy czasowej Przestrzeń oswojona - godz. 17.

Oswajanie przestrzeni domowej kojarzy się z jej dostosowaniem do potrzeb, gustów, wygody mieszkańców, a przede wszystkim z jej zabezpieczeniem. Dawna społeczność wiejska wierzyła, że to, co znane jest swoje, nieznane to obce, czyli niebezpieczne. Granica między nimi to miejsce mediacji, spotkania. Jej przekroczenie wymagało wykonania pewnych gestów, rytuałów, obrzędów, czy złożenia ofiary. Ekspozycja opowiada o różnych praktykach związanych z „oswajaniem przestrzeni”.

 • Pokaz filmu Magia Podlasia. Szeptuchy i spotkanie z reżyserką Małgorzatą Szyszką - godz.18.
 • Koncert zespołu Z lasu 20.

 


Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Skansen Kurpiowski Noc Muzeów organizuje po raz pierwszy! W planach kurpiowska muzyka, śpiew, zabawa, edukacja i zwiedzanie. Prowadzenie imprezy powierzono Witoldowi Kuczyńskiemu, znanemu gawędziarzowi i artyście kurpiowskiemu.

Wstęp na wydarzenia za symboliczną złotówkę.

 


Podlaski Instytut Kultury

Noc Muzeów z akwarelą

W kamienicy PIK w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 8) będzie można zobaczyć wystawę Akwarela Adama Ślefarskiego i obejrzeć pokaz tworzenia akwareli. PIK zaprasza w godz. 18 -22.

Adam Ślefarski

To dojrzały twórca wizualny. Na co dzień starszy specjalista ds. plastyki w Podlaskim Instytucie Kultury, opiekun m.in. grup malarskich sam też ciągle tworzy. Z „czułością” przedstawia zakątki, ulice, domy, akcenty bujnej natury, klimat miejsc obecnych i już zaginionych. Swoje życie związał ze sztuką. Operuje pewną ręką, subtelnymi barwami, uzyskując efekt światłocienia i nastrojowych przestrzeni. 


Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

W Ciechanowcu Noc Muzeów zaplanowano na 25 maja. Od godz. 16. do północy. W dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich będą m.in. pokazy rzemiosł tradycyjnych, prezentacje instrumentów ludowych i oczywiście nocne zwiedzanie skansenowskich obiektów. To wszystko w specjalnej muzycznej oprawie. 

 • Syzyf wierszem (Mit o Syzyfie) w wykonaniu uczniów SP w Ciechanowcu (godz. 16 – 16.20)
 • Występ Zespołu Pieśni i Tańca Mali Żurawiacy z Bogut-Pianek (godz. 16.30 – 17)  
 • Występ Zespołu Pieśni i Tańca Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego (godz. 17.15 – 17.45)
 • Kapela Kłosy z Ciechanowca godz. 18 – 18.30
 • Kapela Sami Swoi z Brańska 18.45 – 19.15
 • Koncert zespołu Guzowianki 19.30 – 20.20
 • Od 20.30 do północy muzeum zaprasza na kino plenerowe

Ponadto:

 • pokaz pisania pisanek woskiem – technika batikowa
 • praca pszczelarza
 • nocne zwiedzanie obiektów
 • stoisko gastronomiczne z jadłem regionalnym
 • atrakcje dla dzieci (dmuchańce)

 

Po raz pierwszy w historii w Noc Muzeów włącza się Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku.

Już 18 maja, od godziny 18, tylko ten jeden raz w roku będzie można zwiedzić budynek przy ul. Sienkiewicza 65. W programie jest też m.in. koncert policyjnego Chóru w Sali Zegarowej, podróż po kartach historii Policji, pokazy umiejętności funkcjonariuszy, również tych czworonożnych. Nie zabraknie również prezentacji policyjnego sprzętu, miasteczka ruchu drogowego dla najmłodszych czy stoisk profilaktycznych i promujących podlaską Policję.

 

oprac.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Publikujący: Aneta Kursa

17 maja 2024

Powrót na początek strony