Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nowy cykl koncertów w Operze i Filharmonii Podlaskiej – „Kameralnie na Kameralnej”

17 listopada 2023

[12.07.2022] Anioły Lipcowe-89 (1).JPG

Przed melomanami wyjątkowe wieczory w klimatycznej atmosferze Sceny Kameralnej, niezwykłe spotkania z muzyką i nieznane dotąd oblicza artystów opery i zaproszonych gości. Pierwszy koncert – „Tides and Times” – już w sobotę, 2 grudnia. W muzyczną podróż publiczność zabiorą: Maciej Pawlak, znany m.in. z roli Tony’ego w musicalu West Side Story oraz Karina Komendera, pianistka orkiestry symfonicznej OiFP.

Tides and Times to trasa koncertowa promująca album pod tym samym tytułem, którego premiera odbędzie się 26 listopada br. Maciej Pawlak, Karina Komendera i zaproszeni muzycy zaprezentują niszowy i ambitny repertuar amerykańskiego teatru muzycznego. Utwory wchodzące w skład albumu i trasy koncertowej to fragmenty musicali uznanych za oceanem, choć niekoniecznie popularnych w Polsce twórców – Adama Guettela, Jasona Roberta Browna, Craiga Carnelii, Kait Kerrigan, Briana Lowdermilka czy Maury’ego Yestona. Są wśród nich także utwory będące musicalową odpowiedzią na cykle pieśni klasycznych czy samodzielne songi, które kojarzyć się mogą polskiej publiczności z piosenką aktorską czy poezją śpiewaną. Podczas koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej zabrzmią utwory z płyty oraz te, które ostatecznie nie znalazły się na krążku, ale są bliskie artystom.

„Tides and Times” – nieznane oblicza musicalu kameralnie, Maciej Pawlak & Karina Komendera, Trzecia Scena

***

Maciej Pawlak – absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim (kierunek wokalistyka, specjalność musical) oraz Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego (Uniwersytet Śląski w Katowicach, organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej).

Związany z Teatrem Muzycznym ROMA, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, Teatrem Rampa, Teatrem Syrena, Krakowskim Teatrem Variété, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Gliwickim Teatrem Muzycznym.

Uhonorowany Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy Wokalista Musicalowy” za rolę Pippina w 2020 r. oraz - wspólnie z reżyserem Tadeuszem Kabiczem – w kategorii „Scenografia” za spektakl “Thrill Me” w 2021 r.

Laureat wielu Musicalowych Nagród Widzów m.in. za role w „Pippinie”, „Pretty Woman”, „Thrill Me” i „Jesus Christ Superstar”.

Karina Komendera – pianistka, kameralistka. Doktor sztuki w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, w specjalizacji – fortepian. Pianistka orkiestry symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej, akompaniator i korepetytor wokalny. Saksofonistka Big-Bandu OiFP. Wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – wydziale w Białymstoku. Absolwentka UMFC oraz Wydziału Zarządzania na UW. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Nagradzana stypendiami Prezesa Rady Ministrów, MKiDN oraz wydziału kultury i sztuki rodzinnego Bielska-Białej. W latach 2007-2009 stypendystka Gold Country Piano Institute w Kalifornii.

Jako solistka i kameralistka koncertowała w Japonii, USA, Austrii, Włoszech, Rumunii, Litwie, Rosji, Malcie, Szwajcarii, Norwegii i wielu scenach w Polsce.

Występowała na jednej scenie z Andreą Bocellim, Jose Carrerasem, Krzesimirem Dębskim czy Tomaszem Szymusiem. Związana artystycznie z Operą i Filharmonią Podlaską, Teatrem Dramatycznym, NieTeatrem i Studiem Dobra 12 w Białymstoku, Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, agencją Broadway w Polsce, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Muzycznym ROMA, Teatrem Polskim, Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie, Filharmonią Opolską im. J. Elsnera, Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Łączy karierę solową (m.in. na scenie La MaMa Theatre w Nowym Jorku w spektaklu „Chopin – an impression”, 2010) z pracą akompaniatora – m.in. od 2016 r. w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych FINALIS czy w licznych recitalach z repertuarem musicalowym i filmowym z solistami teatrów muzycznych. Jest uznanym muzykiem sesyjnym, uczestniczy w nagraniach płytowych i medialnych.

źródło: OiFP
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

17 listopada 2023

Powrót na początek strony