Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym

14 czerwca 2023

Opór 1863

Wystawa powstała z okazji mijającej w tym roku 160. rocznicy wybuchu zrywu niepodległościowego. Prezentuje udział mieszkańców Podlasia w toczonych wówczas walkach, aktywność ludności przy wspieraniu powstańców oraz represje, które miały miejsce na Podlasiu po powstaniu. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 15 czerwca o godz. 18 w Muzeum Historycznym w Białymstoku (oddz. Muzeum Podlaskiego), ul. Warszawska 37.

Podlasie stanowiło niezwykle istotny obszar zarówno działalności niepodległościowej przed powstaniem, jak i walk w czasie jego trwania. Zajęcie tego obszaru, a przede wszystkim uzyskanie poparcia miejscowej ludności pozwoliłoby odciąć wojska carskie w Królestwie Polskim od posiłków, a także od zaopatrzenia dostarczanego koleją Warszawsko-Petersburską, idącą między innymi przez Białystok.

Już pierwsze dni powstania ukazały znaczenie Podlasia dla władz powstańczych. Połowa ataków na garnizony rosyjskie miała miejsce na Podlasiu i Augustowszczyźnie. Trzy z nich – w Surażu, Kodniu i Łomazach – zakończyły się sukcesem. W późniejszym okresie powstania na Podlasiu miały miejsce jedne z największych potyczek powstania. Zarówno w walkach pod Węgrowem 3 lutego 1863 r., jak i pod Siemiatyczami 6 i 7 lutego 1863 r. po stronie polskiej walczyło po kilka tysięcy żołnierzy.

Kuratorzy: dr Krzysztof Kossakowski, Paweł Okołot

Czas ekspozycji: 15 czerwca – 31 grudnia 2023

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zadanie: Przygotowanie i realizacja wystawy czasowej pt. Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym i wystawy plenerowej pt. 160. rocznica Powstania Styczniowego

 

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

14 czerwca 2023

Powrót na początek strony