Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym
Opór 1863
Podlasie stanowiło niezwykle istotny obszar zarówno działalności niepodległościowej przed powstaniem, jak i walk w czasie jego trwania. Zajęcie tego obszaru, a przede wszystkim uzyskanie poparcia miejscowej ludności pozwoliłoby odciąć wojska carskie w Królestwie Polskim od posiłków, a także od zaopatrzenia dostarczanego koleją Warszawsko-Petersburską, idącą między innymi przez Białystok.
Już pierwsze dni powstania ukazały znaczenie Podlasia dla władz powstańczych. Połowa ataków na garnizony rosyjskie miała miejsce na Podlasiu i Augustowszczyźnie. Trzy z nich – w Surażu, Kodniu i Łomazach – zakończyły się sukcesem. W późniejszym okresie powstania na Podlasiu miały miejsce jedne z największych potyczek powstania. Zarówno w walkach pod Węgrowem 3 lutego 1863 r., jak i pod Siemiatyczami 6 i 7 lutego 1863 r. po stronie polskiej walczyło po kilka tysięcy żołnierzy.
Kuratorzy: dr Krzysztof Kossakowski, Paweł Okołot
Czas ekspozycji: 15 czerwca – 31 grudnia 2023
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zadanie: Przygotowanie i realizacja wystawy czasowej pt. Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym i wystawy plenerowej pt. 160. rocznica Powstania Styczniowego
źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa