Otwarcie Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej
Otwarcie Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej / Krystian Guzewicz
Otwarcie muzeum odbyło się o nietypowej godzinie 17.22, o zachodzie słońca, która w fotografii przyrodniczej ma magiczne znaczenie. Powstają wtedy doskonałe warunki oświetlenia, które pozwalają robić wyjątkowe zdjęcia.
– To muzeum w otoczeniu podlaskiej przyrody podkreśla prezentowany dorobek Wiktora Wołkowa, fotografa, który jak nikt inny ukazywał nam piękno podlaskiego pejzażu. Cieszymy się, że ta nowa placówka kultury jest pod skrzydłami samorządu województwa. Gratulujemy wspaniałego przedsięwzięcia – mówił Marek Malinowski.
Muzeum Podlaskie dzięki wsparciu samorządu województwa nabyło znaczną część dorobku fotografika. Tym samym stało się właścicielem efektów jego kilkudziesięcioletniej działalności artystycznej. Uzupełnieniem zbiorów jest przekazany przez Grażynę Wołkow (wdowę po artyście) sprzęt fotograficzny i filmowy oraz wyposażenie pracowni fotograficznej Wiktora Wołkowa.
Żona fotografa podczas otwarcia muzeum opowiadała o życiu i twórczości Wiktora Wołkowa. A o relacjach zawodowych, ale i towarzyskich mówili zaproszeni goście: podlascy fotograficy m.in. Piotr Sawicki oraz reżyserka Beata Hyży-Czołpińska.
Głównym założeniem wystawy stałej prezentowanej w muzeum jest przedstawienie przekroju całego dorobku artysty, stworzenie tła do prezentacji jego fotografii, które w oczywisty sposób są najważniejsze.
Zwiedzający, wchodząc do holu, rozpoczynają podróż do świata fotografii. Dalej przechodzą do sali głównej, która jest najważniejszą częścią muzeum. W jej centralnym punkcie wydzielona została przestrzeń imitująca ciemnię fotograficzną, w której widza otacza tematyczna prezentacja fotografii. Dalej zaprezentowano 28 zdjęć ukazujących różne odsłony pejzażu Podlasia, któremu przyglądał się Wiktor Wołkow. Każda kolejna sala ukazuje prace z dorobku artysty. Wystawę kończy zbiór sprzętu fotograficznego, z jakim pracował Wołkow w plenerze oraz poświęcona artyście część biograficzna.
Siedzibą muzeum jest murowany pawilon w Turośni Kościelnej, zwany dworem myśliwskim, został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku i jest jedyną zachowaną budowlą późnobarokowego zespołu dworskiego.
Monika Pańko
źródło: Muzeum Podlaskie
red.: Aneta Kursa
fot.: Krystian Guzewicz