Pierwsza edycja festiwalu Bliżej za nami
Festiwal teatralny Bliżej / Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku
Letni Festiwal Teatralny Bliżej umożliwił widzom bliższy kontakt z aktorami. Było to nie tylko spotkanie z teatrem, lecz także okazja do spotkań, rozmów i dobrej zabawy.
– Od samego początku wiedziałem, że to musi się udać. Nawet jak pojawiały się przeszkody, to razem z cudowną ekipą tworzącą „Bliżej” przeskakiwaliśmy je i szliśmy dalej. Jestem wzruszony zaangażowaniem całego naszego teatru. Kiedy patrzyłem, jak nasze teatralne podwórko zapełnia się widzami, to łzy ze szczęścia same leciały. Mam nadzieję, że to nasze dziełko sprawi, że będziemy bliżej siebie, widza i końca remontu – puentuje Patryk Ołdziejewski, pomysłodawca, reżyser wydarzenia i aktor.
Wydarzenie rozpoczęło się w piątek, 6.09 „Teatralnym korowodem” sprzed Kina Ton do tymczasowej siedziby teatru przy ul. Branickiego 15.
– Bardzo się cieszymy, że aż tylu białostoczan wzięło udział nie tylko w naszym teatralnym korowodzie, lecz także skorzystało z całej oferty Letniego Festiwalu Teatralnego Blizej. To nas, jako instytucję, bardzo inspiruje i motywuje do podejmowania kolejnych inicjatyw – podsumowuje Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Podczas pierwszego dnia festiwalu „Bliżej” widzowie mogli zobaczyć performance „Aktor w remoncie” w wykonaniu zespołu aktorskiego, wysłuchać recitalu „Byle nie o miłości” Agnieszki Możejko-Szekowskiej i Piotra Szekowskiego, a także zobaczyć „Historię pewnego związku”, czyli skomplikowanego świata uczuć bohaterów kreowanych przez Justynę Godlewską-Kruczkowską, Monikę Zaborską i Marka Tyszkiewicza.
Drugi dzień wydarzenia rozpoczęły ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci oraz czytanie bajek przez aktorów.
– Wspaniale, że powstała tak wyjątkowa inicjatywa, która integruje mieszkańców miasta i pozwala na komunikację z aktorami i bezpośredni kontakt z teatrem w kameralnej przestrzeni, na teatralnym podwórku. Świetnym pomysłem było też zorganizowanie atrakcji dla najmłodszych – zauważa Barbara, uczestniczka festiwalu Bliżej.
W czasie Letniego Festiwalu Teatralnego Bliżej nie zabrakło też panelu dyskusyjnego „Lektury w teatrze” oraz refleksji nad ważnym tematem – jakie są bariery, które odstraszają widzów od teatru, i co można zrobić, aby przyciągnąć widzów do teatru.
Amatorzy mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów aktorskich, recytatorskich i wokalnych na scenie. Publiczność mogła zobaczyć nie tylko występy uczestników warsztatów teatralnych.
Widzowie serdecznie przyjęli gościnny występ Teatru „The M.A.S.K.” z Bielska Podlaskiego, który zaprezentował spektakl „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Mateusza Sacharzewskiego. Równie entuzjastycznie został odebrany pokaz „Łączy nas scena”, w ramach którego kadry ze spektakli nabrały życia dzięki energetycznym występom b-boyów pod wodzą Ziemowita Bogusławskiego.
Zwieńczeniem pierwszej edycji Letniego Festiwalu Teatralnego Bliżej było performatywne czytanie „Kordiana” w wykonaniu aktorów z muzyką Marka Kubika. To niecodzienna wersja Narodowego Czytania.
– Dzięki Festiwalowi rzeczywiście udało nam się pobyć bliżej naszych widzów. Wydarzenie to było okazją do bezpośrednich spotkań, rozmów, wymiany zdań i opinii. Cieszymy się, że w trakcie festiwalu swoje różnorodne talenty zaprezentowali aktorki i aktorzy Teatru Dramatycznego, a także nasi teatralni przyjaciele – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora teatru ds. technicznych.
– Bardzo żałuję, że festiwal Bliżej już się skończył. Mam nadzieję, że daliśmy naszym widzom choć połowę tej radości, którą sami mieliśmy podczas ostatnich tygodni przygotowań wydarzenia. Teraz posprzątamy nasze teatralne podwórko, przeżyjemy premierę „O co biega?” i niebawem ruszymy z kolejnym festiwalem. Zapraszamy na początku października na Kierunek Wschód! – podsumowuje Aneta Peszko, inicjatorka festiwalu.
Zadanie „Letni Festiwal Teatralny” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
źródło i fot.: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku
oprac.: Anna Tyszkiewicz
Najnowsze relacje
- . Kultura Ferie zimowe w PIK
- . Kultura Oferta na realizację zadania publicznego pn.: „Koncert zespołu folklorystycznego „Narwianie” z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Kultura Żubr – majestat podlaskiej natury. Wystawa fotografii Jarosława Jakóbczaka
- . Kultura Prawie 76 tysięcy widzów odwiedziło Operę i Filharmonię Podlaską w ubiegłym roku