Podlasie w działaniach militarnych w średniowieczu i w czasach nowożytnych
Celem konferencji jest dyskusja o działaniach militarnych na ziemiach podlaskich i roli mieszkańców w obronie tych terenów. W średniowieczu mieszkańcy ziem nad Bugiem i Narwią wielokrotnie doświadczali działań wojennych, bo na tych terenach w różnych okresach ścierały się polityczne interesy Księstwa Mazowieckiego, Rusi, Królestwa Polskiego, Krzyżaków, Litwy i Jaćwieży. W czasach nowożytnych Podlasie poniosło duże straty podczas potopu szwedzkiego i najazdu moskiewskiego, a w kolejnym stuleciu – skutków przemieszczania się wojsk państw biorących udział w wojnie północnej.
Na konferencji mowa będzie o: sztuce wojennej Jaćwingów, średniowiecznych grodach obronnych w Trzciance, Drohiczynie, Surażu, wojennych działaniach Krzyżaków, udziale podlaskiego rycerstwa w wojnach moskiewskich i roli Podlasia w czasie rozbiorów Rzeczpospolitej.
Organizatorami konferencji są: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, Województwo Podlaskie, Polskie Towarzystwo Historyczne, a kierownikiem naukowym – prof. Dorota Michaluk z Katedry Historii Wojskowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konferencję wspierają także: Archiwum Główne Akt Dawnych, Polska Misja Historyczna UMK w Würzburgu oraz Instytut Historii Litwy w Wilnie.
źródło: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
oprac.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Kultura Nie lubię poniedziałków... chyba że z babcią i dziadkiem. Otwarte zajęcia dla seniorów
- . Kultura Rok 2025 w Podlaskiem – rokiem Adama Chętnika
- . Kultura Ferie zimowe w PIK
- . Kultura Oferta na realizację zadania publicznego pn.: „Koncert zespołu folklorystycznego „Narwianie” z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Oferta na realizację zadania publicznego pn.: „Koncert zespołu folklorystycznego „Narwianie” z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Żubr – majestat podlaskiej natury. Wystawa fotografii Jarosława Jakóbczaka
- Prawie 76 tysięcy widzów odwiedziło Operę i Filharmonię Podlaską w ubiegłym roku
- Kulturalny początek roku w PIK