Podlaska odsłona Narodowego Czytania „Kordiana” w amfiteatrze OiFP
konferencja Narodowe Czytanie 2024 / Paweł Krukowski
Po raz pierwszy, jako marszałek województwa, w tym roku do wspólnego czytania został zaproszony Łukasz Prokorym.
– Wiem, że jako społeczeństwo powinniśmy więcej czytać, a właśnie ta akcja służy rozwojowi czytelnictwa, ale też w bardzo przystępny sposób przybliża wielkie dzieła literatury polskiej szerszej publiczności – powiedział. – Cieszę się, że ta akcja po raz kolejny się odbywa i że będę mógł w niej wziąć udział.
W Białymstoku czytanie odbędzie się w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej, a koordynatorem przedsięwzięcia jest tradycyjnie Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego. Jednak, jak poinformował Jacek Piorunek, który w zarządzie województwa jest odpowiedzialny za obszar kultury, wszystkie samorządowe jednostki wezmą udział w akcji.
– Oczywiście centrum czytania będzie tu w stolicy województwa, ale należy podkreślić, że również Łomża, Suwałki i wiele mniejszych miejscowości organizują w tym dniu swoje eventy. Jednym słowem, 7 września cały region czyta „Kordiana” – zaznaczył.
Każdy może wziąć udział w czytaniu, bo akcja jest otwarta dla wszystkich chętnych, o czym informowała zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim Anna Dobrowolska-Cylwik.
– Mamy nadzieję, że tych chętnych będzie wielu, tym bardziej że każdy z nich otrzyma upominek i będzie mógł zwiedzić taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej – zaznaczyła.
Oprawę artystyczną Narodowego Czytania powierzono Rafałowi Supińskiemu, aktorowi OiFP. Przygotowuje on widowisko łączące śpiew i taniec, a będzie ono o tyle nietypowe, że do udziału zaproszono amatorów – mieszkańców regionu.
– To jest niesamowity utwór, arcydramat polski, który rozgrzewał emocje, który był przyczynkiem do różnych zrywów patriotycznych, ale który jest też niesamowicie aktualny, bo choć akcja dramatu dzieje się tuż po upadku powstania listopadowego, to jeśli przełożymy go sobie na współczesne czasy, to i kwestia zagrożenia ze wschodu jest ciągle aktualna i kwestia normalnych, indywidualnych ludzkich spraw jak wolność, samotność – mówił Tomasz Filipowicz z Książnicy Podlaskiej. – Dlatego chcemy w tym spektaklu pokazać, że to dzieło jest nadal aktualne, że może opowiadać o człowieku współczesnym – dodał.
Narodowe Czytanie „Kordiana” w Białymstoku już 7 września w amfiteatrze OiFP. Początek o godzinie 11. Podczas wydarzenia swoje stoiska zaprezentują instytucje samorządu województwa, a na gości będą czekać liczne atrakcje – nie tylko literackie, ale także m.in. kulinarne.
Czwartkowa konferencja odbyła się w letniej czytelni Książnicy Podlaskiej, która będzie otwarta do końca września w godz. 10-17.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski
Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.