Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 73 tys. zł dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku

10 czerwca 2022

73 000 zł z budżetu województwa dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Ponad 73 tys. zł dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku

To dotacja z budżetu województwa, dzięki której zespół teatralny zaprezentuje „Makbeta” Wiliama Szekspira w reż. Grzegorza Suskiego podczas festiwalu szekspirowskiego w Bitoli w Północnej Macedonii. Decyzję w sprawie dofinansowania podjął zarząd województwa w piątek, 10 czerwca.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą” realizuje projekt „Kierunek Szekspir”. To przedsięwzięcie umożliwi białostockiemu zespołowi nawiązanie współpracy z Narodowym Teatrem w Bitoli (NU Naroden Teatar Bitola). Jej celem jest promocja teatru i jego spektakli, promocja całego regionu oraz poszerzanie kręgu partnerów o teatry z południa Europy. W Macedonii Północnej zostanie zaprezentowany „Makbet” - Williama Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Suskiego. To najnowsza i ostatnia w tym sezonie artystycznym premiera teatru. 

 

– Cieszę się, że możemy wspierać nasz zespół teatralny w tego typu przedsięwzięciach. To daje szansę na nawiązanie nowych kontaktów, pokazanie znakomitego repertuaru za granicą i tym samy rozwój naszej placówki – mówił marszałek Artur Kosicki. – Po okresie pandemicznego zastoju, kiedy wszyscy, również artyści, byli skazani na kontakt online, takie spotkania bezpośrednie, wymiana doświadczeń, pokazanie swoich możliwości bezpośrednio na scenie jest szalenie ważne – dodał.   

 

Dofinansowanie projektu „Kierunek Szekspir” Teatr Dramatyczny w Białymstoku otrzymał również z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze przyznane przez zarząd województwa  uzupełnią wkład własny niezbędny do otrzymania ministerialnej dotacji.

 

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Natalia Adamowicz

10 czerwca 2022

Powrót na początek strony