Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Premiera „Chłopców” na rozpoczęcie sezonu w Teatrze Dramatycznym

9 września 2022

Aktorzy podczas spektaklu

Premiera „Chłopców” na rozpoczęcie sezonu w Teatrze Dramatycznym

Sztuka Stanisława Grochowiaka w reżyserii Adama Biernackiego zainauguruje sezon artystyczny 2022/2023 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Premiera „Chłopców” odbędzie się 10 września o godz. 19:00 w Kinie TON.

Utwór Stanisława Grochowiaka z 1964 r. opowiada o pensjonariuszach, którzy mieszkają w zakładzie opieki prowadzonym przez siostry zakonne. Dziwni, nieokrzesani chłopcy mają swoje marzenia, przyzwyczajenia i przeżywają okresy buntu. W „Chłopcach” można odnaleźć humorystyczny tekst, wiele śmiesznych perypetii oraz błyskotliwie nakreślone postaci.

Za reżyserię odpowiada Adam Biernacki, który współpracował z instytucją przy realizacji kilku spektakli: „Cicho…sza…”, „Królewna Śnieżka”, „Emocjałki”, „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie”, „Rozkłady jazdy”.

– Sztuka była wielokrotnie wystawiana w wielu teatrach. To komedia na ważny temat, o ludzkich uczuciach, przywarach, o tym jak ludzie zachowują się wobec siebie i wspierają się mimo przeciwności losu – stwierdza Adam Biernacki, reżyser spektaklu.

Ruch sceniczny opracował Krystian Łysoń. Zaś Katarzyna Brochocka zajęła się oprawą muzyczną spektaklu. Natomiast Joanna Jaśko-Sroka przygotowała scenografię i kostiumy.

 – Rola jest dla mnie ciekawa i trudna. Wydawałoby się, że mało efektowna, ale jest niewiele materiału werbalnego, natomiast całe życie, które odbywa się na scenie jest dość skomplikowane i muszę to w jakiś sposób przekazać drugiej stronie – dodaje Krzysztof Ławniczak, który zagra Kalmitę.

Na scenie pojawią się też: Paula Gogol, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Siergiej, Monika Zaborska, Bernard Bania, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski oraz Marek Tyszkiewicz.

– Wiele osób czeka na inscenizację dzieła Stanisława Grochowiaka. Mam nadzieję, że realizatorzy oraz zespół aktorski spełnią oczekiwania widzów i poprzez wystawienie „Chłopców” zachęcą odbiorców do wizyty w teatrze – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Przedstawienie będzie można również obejrzeć 11, 16, 17 i 18 września oraz w ostatni weekend października.

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie internetowej: dramatyczny.pl.

 

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki 
oprac.: Aneta Kursa

 

CHŁOPCY

 

Autor: Stanisław Grochowiak

Reżyseria: Adam Biernacki

Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka

Ruch sceniczny: Krystian Łysoń

Kompozytor: Katarzyna Brochocka

Inspicjent: Karolina Bielawska i Katarzyna Wiktorko

 

Obsada:

Krzysztof Ławniczak – Kalmita

Patryk Ołdziejewski – Jan Nepomucen Pożarski

Marek Tyszkiewicz – Jo-jo

Bernard Bania – Smarkul

Sławomir Popławski – Profesor

Publikujący: Natalia Adamowicz

9 września 2022

Powrót na początek strony