Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki. Na koniec sezonu „Skąpiec” Moliera

12 maja 2023

Mężczyzna trzymający kufer, obok dwie osoby

To będzie ostatnia premiera w tym sezonie artystycznym – już w najbliższą sobotę, 13 maja o godz. 19. na scenie Kina Ton będzie można zobaczyć jedno z najsłynniejszych dzieł francuskiego komediopisarza w reżyserii i adaptacji Tomasza Mana.

„Skąpiec” Moliera to komedia o nadmiernej miłości do pieniędzy. Harpagon, główny bohater sztuki, kocha tak bardzo swoje bogactwo, że nie potrafi się nim z nikim dzielić, nawet z najbliższymi. Zaaranżował córce i synowi małżeństwa „korzystne” tylko dla niego, ale wymyślony przez Harpagona plan się nie udaje. Każde z jego dzieci zakochuje się w kimś innym. Na domiar złego „ktoś ukradł” Harpagonowi skrzynkę pełną złota...


– Jestem przekonany, że będzie to piękne przedstawienie, a widz wyjdzie zadowolony. Tomasza Mana znam od dwudziestu kilku lat. Razem debiutowaliśmy na scenie, on jako reżyser, a ja jako aktor. To twórca bardzo doświadczony – mówi dyrektor teatru, Piotr Półtorak.

Na białostockiej scenie w reżyserii Tomasza Mana były wystawiane „Balladyna” Juliusza Słowackiego oraz „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. Teraz przyszedł czas na Moliera.

– Myślę, że „Skąpiec” jest najbardziej współczesny i najbardziej aktualny ze wszystkich utworów Moliera, ponieważ żądza pieniądza nigdy nie była tak silna, jak teraz. Nigdy nie żyliśmy w czasach takiego ukochania naszych pieniędzy i podporządkowania im wszystkiego. Pieniądz jest w relacjach i w rozmowach, w polityce i w służbie zdrowia, a także w wojnach – mówi reżyser Tomasz Man.

Za choreografię i ruch sceniczny w „Skąpcu” odpowiada Artur Dobrzański, który razem z Tomaszem Manem zrealizował już kilkanaście spektakli. Podkreśla charakter swoich działań:

– W pracy nad ruchem w tym spektaklu przyświeca nam od początku komedia dell’arte, w której po-staci są często porównywane do zwierząt.

– To wielki zaszczyt, że możemy pracować z takim choreografem. Jego doświadczenie i talent są godne podziwu – podkreśla Katarzyna Mikiewicz wcielająca się w rolę Pani Claude. Myślę, że cały zespół jest tego zdania, bo praca jest wyśmienita – dodaje aktorka.

 

– Artur Dobrzański jest konkretny. Jest zawodowcem, a w tym wypadku jest specjalistą od baroku. Aktorzy Dramatycznego zdobywają dzięki niemu nowe narzędzia, bo nie zawsze uczą się w szkołach teatralnych zachowań barokowych: tańca, gestów. Barok to wielki taniec – nie można było wykonać ruchu bez określonych gestów, więc trochę się tym bawimy – dodaje Tomasz Man, który w spektaklu odpowiada także za muzykę. W „Skąpcu” usłyszymy różne formy muzyczne. Jest trochę klawesynu, bluesa, jazzu, rocka.  

Ważną funkcję w przedstawieniu pełnią kostiumy. Określają charakter postaci. W spektaklu są nawiązania do epoki: np. peruki, ale pojawiają się również wariacje na temat baroku. 

– Tworząc kostiumy poszczególnych postaci, inspirowałam się charakterami zwierząt. Na przykład Kleant jest kogutem, Frozyna – lisicą, a Marianna owcą – nadmienia Anetta Piekarska-Man odpowiedzialna za kostiumy i scenografię. 

– Warto przyjść do teatru dla samego tytułu. Literatura broni się sama – mówi Dawid Malec wcielający się w rolę zarządcy Walerego. 

Na scenie wystąpią: Arleta Godziszewska, Paula Gogol, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Katarzyna Mikiewicz, Kamila Wróbel-Malec, Monika Zaborska, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Michał Przestrzelski, Grzegorz Suski, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz. 

Premiera spektaklu „Skąpiec” odbędzie się 13 maja br. Kolejne spektakle zaplanowano na 14, 20 i 21 maja w Kinie Ton (Rynek Kościuszki 2). 

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

 

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

12 maja 2023

Powrót na początek strony