Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Walizka zamknięta, zaczyna się czekanie na następną

5 czerwca 2023

Główna nagroda pojedzie do Gruzji, marszałkowska – do Bielska-Białej. W niedzielę, 4 czerwca, w Łomży zakończyła się 36. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Nagrodę za scenografię, ufundowaną przez samorząd województwa, wręczył wicemarszałek Marek Olbryś.

– Żałuję, że nawet tak piękne wydarzenia też się kiedyś kończą. Wydaje mi się, że uczestniczący w festiwalu artyści, a przede wszystkim widzowie mają w oczach łezki rozrzewnienia, że to już koniec. Potwierdziło się, że jest to najważniejsze wydarzenie kulturalne w Łomży i jedno z najważniejszych w województwie. Będziemy nadal Walizkę wspierać – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Ceremonia wręczania festiwalowych nagród przez dyrektora festiwalu i Teatru Lalki i Aktora Jarosława Antoniuka oraz zapraszanych przez niego gości,  odbyła się tym razem w nietypowym  miejscu – na dziedzińcu łomżyńskiej Katedry (choć czasami odbywały się tam w poprzednich latach spektakle). Wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi przypadło przekazanie statuetki Pegaza w ręce Anity Piotrowskiej, autorki scenografii do spektaklu „Włosy Mamy” Teatru Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej. Grand Prix Festiwalu, czyli nagrodę ministra kultury, otrzymał spektakl „Georgia” Georgian State Puppet Theatre z Gruzji.

Pozostałe nagrody zdobyli: Veselka Kuncheva z Bułgarii za reżyserię (laur prezydenta Łomży); Peter Kus z inicjatywy słoweńsko-chorwackiej za muzykę (starosty łomżyńskiego); Joanna Gonschorek z Legnicy, Polina Hristova z Bułgarii oraz Paz Tatay i Eric Seban z Francji (wójta gminy Łomża).

W swoim końcowym komunikacie jurorzy pracujący pod kierunkiem Aleksandry Rembowskiej podkreślili wysoki poziom artystyczny, różnorodność tematyki i form teatralnych oraz estetyk. Uznanie jurorów zdobyła także oferta spektakli otwartych, które widzowie mogli przeżywać na ulicach Łomży.    

Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Adam Dąbrowski, Teatr Lalki i Aktora/Łukasz Boratyński

Opublikował: Małgorzata Sawicka

5 czerwca 2023

Powrót na początek strony