Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wernisaż wystawy „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach” na Litwie

21 czerwca 2023

Plansze wystawy.

Wernisaż wystawy „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach” na Litwie / UMWP

Eksponowana w miastach województwa podlaskiego ekspozycja poświęcona niezłomnemu kapłanowi, tym razem odwiedzi litewską Mejszagołę. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 24 czerwca, o godz. 14.30 w Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego (ul. Šv. Antano 5).

Wystawa „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i jego muzeum w Okopach” opowiada o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego oraz o jego męczeńskiej śmierci. Na ekspozycji można zobaczyć również etapy prac prowadzących do powstania Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach, nowego Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz wizualizacje projektu muzeum.

W czerwcu 2020 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisany został list intencyjny o idei utworzenia Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przez Fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. W lipcu 2022 roku obie instytucje podpisały umowę o współpracy, a we wrześniu Fundacja „Dobro” przekazała działkę pod budowę muzeum w Okopach Muzeum Podlaskiemu. Projekt muzeum wraz z koncepcją wystawy powstaje w Pracowni Nizio Design International z Warszawy, finansowany jest przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Muzeum będzie opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki i percepcji idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ekspozycja przybliży zwiedzającym także rozwój kultu kapłana męczennika oraz pamięć o nim i ważną rolę, jaką odegrała jego spuścizna duchowa, stając się, obok nauczania Jana Pawła II, jednym z filarów kształtowania postaw społecznych u schyłku komunizmu w Polsce. Ofiara, jaką była śmierć kapłana, przyczyniła się do rozwoju opozycji antykomunistycznej oraz umocnienia wolnościowych postaw i odrodzenia Związku NSZZ „Solidarność”, którego bł. ks. Popiełuszko od 2014 roku jest oficjalnym patronem – mówi kurator wystawy, dr Ewa Rogalewska.


źródło: Muzeum Podlaskie
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Cezary Rutkowski

Opublikował: Monika Pańko

21 czerwca 2023

Powrót na początek strony