Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wielka Gala w Dworze Lutosławskich w Drozdowie

8 lipca 2024

Jacek Piorunek, członek zarządu przemawia ze sceny

Koncert Wielka Gala w Dworze Lutosławskich w Drozdowie / Maciej Gryguc

Koncert Wielka Gala w Pałacu tradycyjnie zakończył 31. już edycję Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. Artystów biorących w nim udział w niedzielę, 7 lipca, oklaskiwał członek zarządu województwa Jacek Piorunek.

– Mam w pamięci, jeszcze ten czas gdy byłem wicestarostą łomżyńskim i gdy Jacek Szymański zaproponował zorganizowanie festiwalu z elementami muzyki poważniej i rozrywkowej, który rozpoczynał już kilka lat wcześniej z Dariuszem Wójcikiem i innymi przyjaciółmi. Niczego podobnego w naszych stronach wtedy jeszcze nie było. Z radością zdecydowaliśmy się przekazać tę inicjatywę pod opiekę Regionalnego Ośrodka Kultury Jarosława Cholewickiego – wspominał Jacek Piorunek.

Po 31 edycjach Muzyczne Dni to już ogromne przedsięwzięcie dojrzałych, ale wiecznie młodych, artystów. Każdego roku (z wyjątkiem pandemicznego wyciszenia) dają po kilkanaście koncertów z udziałem setek wykonawców. Salami koncertowymi są kościoły, ośrodki kultury, uczelnie...              

– Wspaniale to dzisiaj wszytko działa. To oczywiście fantastyczna sprawa jeżeli chodzi o kulturę, ale rozwija się także produkt turystyczny. Nawet sobie nie zdajemy sprawy jak wielu ludzi programuje swój pobyt w powiecie łomżyńskim w rytm festiwalowych wydarzeń. Wysoka kultura, piękna sceneria, uroczysta oprawa... Samorząd województwa wyczuwa wielkość i rangę tego przedsięwzięcia i zamierza je wspierać – dodał Jacek Piorunek.

W końcowej części finałowej gali Jacek Piorunek przekazał specjalne upominki i podziękowania głównym organizatorom Muzycznych Dni, czyli Jackowi Szymańskiemu, Jarosławowi Cholewickiemu oraz Ewie Sznejder, dyrektor  Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie, gdzie tradycyjnie odbywa się zakończenie festiwalu. 

Od 25 lat Muzyczne Dni to wielki organizacyjny wysiłek Regionalnego Ośrodka Kultury – Instytucji Kultury Powiatu Łomżyńskiego.

– Zaczynaliśmy kiedy koncertów było 5 czy 6. Były takie fundamentalne etapy naszego rozwoju, m. in. współpraca z biskupem Stanisławem Stefankiem i seminarium, zaproszenia dla kolejnych parafii, rozwój naszej bazy koncertowej. Teraz jeszcze bardziej chcemy eksponować naszą młodzież, wychowanków Agnieszki Żemek- Pawczyńskiej, którzy kiedyś zaczynali pod opieką Marka Żemka. Wielu naszych młodych wokalistów ma już swoje kariery, ale z przyjemnością pokazujemy jak się rozwijają. Chcemy, by się sprawdzali w trudniejszych warunkach scenicznych – podkreślał Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK.     

Dla Jacka Szymańskiego wydarzeniem tej edycji był koncert na 20 urodziny Akademii Łomżyńskiej.

– Świat operetki w murach uczelni – podkreślał Jacek Szymański.

Do obowiązków wicestarosty Anny Gawrych należały tym razem także wygłoszenie słów zamykających festiwal i podsumowanie wydarzenia. 

– Muzyczne Dni to marka sama w sobie. Zrodziła się 31 lat temu jako śmiały pomysł w głowie młodego człowieka. Misją festiwalu jest promocja regionu, edukacja muzyczna oraz pokazywanie naszych rodzimych młodych talentów. Dziękuję wszystkim, którzy tak wytrwale chcą to dzieło realizować: twórcom, widzom, organizatorom, wszystkim, których praca jest czasami mniej dostrzegalna – mówiła wicestarosta Anna Gawrych.  

Samorząd województwa obok Jacka Piorunka reprezentowali także radni Bernadeta Krynicka i Marek Olbryś. 

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Justyna Mocarska-Kieca

8 lipca 2024

Powrót na początek strony