Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wkrótce rozpocznie się festiwal „Kierunek Wschód VIII”

24 września 2024

Kierunek Wchód / mat. Teatru Dramatycznego

Od 30 września do 7 października odbędzie się ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód”. Przegląd teatralny jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Idea festiwalu

„Kierunek Wschód” to międzynarodowy przegląd teatralny prezentujący spektakle zespołów głównie zza wschodniej granicy Polski. Festiwal organizowany jest od 2017 roku. Przegląd na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Białegostoku i województwa podlaskiego. Każda kolejna edycja wzbudza coraz większe zainteresowanie widzów.

– Cieszę się, że już za kilka dni rozpoczniemy nasz największy projekt festiwal „Kierunek Wschód”, który zdobył uznanie widzów. To okazja do spotkań z twórcami i wymiany doświadczeń. Dzięki temu, że do Białegostoku przyjeżdżają teatry z innych krajów, możemy zetknąć się ze sztuką innej narodowości, kultury i to właśnie jest jedną z kluczowych wartości tego wydarzenia – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Różnorodny program

Celem festiwalu „Kierunek Wschód” jest zbliżenie i wzajemne inspirowanie środowisk artystycznych z Polski i zagranicy, a także poszerzenie oferty kulturalnej na terenie oddalonym od największych ośrodków kulturalnych w Polsce. W trakcie tegorocznej edycji publiczność będzie mogła obejrzeć kilka różnych przedstawień: „Wujaszek Wania” (USA), „Hotel Renaissance” (Litwa), „Hamlet” (Gruzja), „Dokąd zmierzasz, wilku?” (Białoruś/Polska), „Hamlet – dzień morderstw” (Macedonia Północna) oraz „Café 1933” (Czechy). Po spektaklach przewidziane są panele dyskusyjne z aktorami i twórcami, które poprowadzi Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

Na festiwalu „Kierunek Wschód” wystąpi także organizator wydarzenia ze spektaklem „Skąpiec”. Teatr ze Stanów Zjednoczonych zaprezentuje sztukę „Wujaszek Wania” dwa razy (30 września oraz 1 października).

– Spektakl „Wujaszek Wania” zostanie zagrany dwukrotnie, dzięki temu więcej widzów będzie mogło zobaczyć adaptację i interpretację sztuki Antoniego Czechowa w wykonaniu amerykańskiego teatru. W przedstawieniu zagra Vardan Mkrtchyan – Dyrektor Państwowego Teatru Akademickiego im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu w Armenii – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

Premiera spektaklu podczas festiwalu

W trakcie festiwalu „Kierunek Wschód” odbędzie się (5 października, o godz.16:00) premiera spektaklu „Dokąd zmierzasz, wilku?” w reżyserii Moniki Dobrowlańskiej. Opowiada on o tym, jak ważna jest rola kobiet, które są nośnikiem wartości kulturowych, języka, rodziny i tradycji. Sztukę zagrają niezależni artyści białoruscy z Fundacji INEXKULT. Przedstawienie zostanie wystawione też drugi raz (5 października, o godz. 20:00).

Bezpłatne wejściówki

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Wejściówki na przedstawienia będą dostępne w Kasie Teatru (ul. Suraska 1) od 25 września (środa) od godz. 14.00. Jedna osoba może otrzymać jednorazowo dwie wejściówki.

Festiwalowe spektakle będzie można obejrzeć w Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Ciołkowskiego 1N) i Kinie Ton (Rynek Kościuszki 2).

Projekt „Kierunek Wschód VIII” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Partnerami festiwalu są Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku.

 

PROGRAM

Festiwalu „Kierunek Wschód VIII”

Kiedy? Od 30 września do 7 października 2024 r.
Gdzie? Kino Ton, Uniwersyteckie Centrum Kultury

30 WRZEŚNIA 2024 | PONIEDZIAŁEK

godz. 19:00 • „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa, reż. John Blondell, Lit Moon Theatre Company (USA) – Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. K. Ciołkowskiego 1N

1 PAŹDZIERNIKA 2024 | WTOREK

godz. 11:00 • „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa, reż. John Blondell, Lit Moon Theatre Company (USA) – Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. K. Ciołkowskiego 1N

godz. 19:00 • „Skąpiec” Moliera, reż. Tomasz Man, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – Kino Ton, Rynek Kościuszki 2

2 PAŹDZIERNIKA 2024 | ŚRODA

godz. 19:00 • „Hotel Renaissance” Matteo Spiazzi, reż. Matteo Spiazzi, Alytaus Miesto Teatras (Litwa) – Kino Ton, Rynek Kościuszki 2

3 PAŹDZIERNIKA 2024 | CZWARTEK

godz. 19:00 • „Hamlet” Williama Shakespeare’a, reż. Kakha Bakuradze, Movement Theatre (Gruzja) – Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. K. Ciołkowskiego 1N

5 PAŹDZIERNIKA 2024 | SOBOTA

godz. 16:00 • „Dokąd zmierzasz, wilku?” (premiera), Ewy Wieżnawiec, reż. Monika Dobrowlańska, Fundacja INEXKULT (Białoruś/Polska) – Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. K. Ciołkowskiego 1N

godz. 20:00 • „Dokąd zmierzasz, wilku?” Ewy Wieżnawiec, reż. Monika Dobrowlańska, Fundacja INEXKULT (Białoruś/Polska) – Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. K. Ciołkowskiego 1N

6 PAŹDZIERNIKA 2024 | NIEDZIELA

godz. 19:00 • „Hamlet – dzień morderstw” Bernard-Marie Koltès, reż. Marjan Nechak, NU Naroden Teatar Bitola (Macedonia Północna) – Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. K. Ciołkowskiego 1N

7 PAŹDZIERNIKA 2024 | PONIEDZIAŁEK

godz. 19:00 • „Café 1933” Anna Turlo, reż. Anna Turlo, Městská Divadla Pražská (Czechy) – Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. K. Ciołkowskiego 1N

Przy spektaklach zagranicznych będą wyświetlane napisy w języku polskim. Po każdym spektaklu przewidziany jest panel dyskusyjny z udziałem twórców, aktorów i widzów.

Program festiwalu może ulec zmianie.

Szczegółowy opis wydarzeń 

1) „Wujaszek Wania” – to jedna z najsłynniejszych sztuk Antoniego Czechowa. Ukończona w 1896 roku, należy dziś do ścisłego kanonu klasyki dramatycznej. Spektakl ukazuje złożoną naturę relacji międzyludzkich, splątaną sieć marzeń i rozczarowań. Spektakl w reżyserii Johna Blondella przedstawia „Wujaszka Wanię” jako współczesną opowieść o poszukiwaniu sensu życia i miłości. Reżyser skupia się na psychologicznych aspektach postaci, ukazując ich złożoność i wewnętrzne rozterki.

2) „Skąpiec” – to komedia Moliera o nadmiernej miłości do pieniędzy. Harpagon, główny bohater sztuki, kocha tak bardzo swoje bogactwo, że nie potrafi się nim z nikim dzielić, nawet z najbliższymi. Zaaranżował córce i synowi małżeństwa „korzystne” tylko dla niego, ale wymyślony przez Harpagona plan się nie udaje. Każde z jego dzieci zakochuje się w kimś innym. Na domiar złego „ktoś ukradł” Harpagonowi skrzynkę pełną złota… Komedia Moliera jest napisana znakomicie – wartkim i dowcipnym dialogiem. Obfituje również w wiele śmiesznych sytuacji. A postaci Molier wykreował po mistrzowsku – są pełnokrwiste, intrygujące i energiczne. Ta ponadczasowa sztuka nadal nas bawi i co warte podkreślenia – wywołuje wrażenie aktualności.

3) „Hotel Renaissance” – hotele to małe elementy rzeczywistości – miasta w mieście. Często myślimy o hotelu jako o miejscu odpoczynku lub oczekiwania na coś, ale rzadko zastanawiamy się, jak obcy może być pokój hotelowy w naszym codziennym życiu, jak miejsce poza czasem, gdzie możemy spotkać duchy naszej przeszłości. Miejsce, w którym najsilniejsze emocje raz przeżyte mogą powtórzyć się ponownie. A może to właśnie tam, w hotelu, możemy być tym, kim naprawdę jesteśmy? I robić rzeczy, na które nigdy byśmy sobie nie pozwolili na co dzień? Pokój hotelowy z licznymi historiami wplata się we fragmentaryczną narrację. Wygląda jak układanka złożona z doświadczeń życiowych różnych ludzi, których łączy jeden cel: poszukiwanie wolności osobistej. Okres historyczny, w którym rozgrywa się akcja spektaklu, obejmuje ostatni okres reżimu sowieckiego, w którym panowało zupełnie inne niż obecnie postrzeganie wolności. Każdy z nas ma swój hotel, miejsce, w którym jesteśmy, tylko my i nikt inny.

4) „Hamlet” – ta popularna sztuka Williama Szekspira jest bardzo atrakcyjna. Klasyka zwykle rezonuje z bieżącymi wydarzeniami, czy to historycznymi, czy politycznymi. Dzisiejszy świat wydaje się nieco pozbawiony miłości i mniej romantyczny. Hamlet mówi o tym braku miłości, dlatego w sztuce nie widać Ofelii. Spektakl niewerbalny jest wystawiany w gatunku mimodramy. Bardzo ważne wydarzenia można przekazać bez słów, zwłaszcza jeśli jest to „teatr ruchu”.

5) „Dokąd zmierzasz, wilku?” – Ryna – alkoholiczka, ma około 40 lat. Wraca z Darmstadt do swojej rodzinnej wsi na Polesiu, na Białorusi, na pogrzeb swojej 102-letniej babci. Podczas swojego długiego życia przeżyła dwie wojny, dziewięć zmian władzy i przesunięcia granic w swojej rodzinnej wsi. W strumieniu świadomości, gdzie wewnętrzny monolog wnuczki jest trudny do odróżnienia od monologu babci, pojawia się dawno zapomniany i stłumiony temat: kolonizacja Europy Wschodniej. Pomimo tragicznego przesłania, swoją „bajkę bagienną” Wieżnaweć opowiada z nutą humoru i lekkością. Spektakl jest także scenicznym eksperymentem z wielojęzycznością na scenie.

6) „Hamlet – dzień morderstw” – sztuka Bernarda-Marie Coltesa, napisana w 1974 roku inspirowana jest ponadczasowym dziełem Szekspira – „Hamletem”, ale nie jest ani jego adaptacją, ani komentarzem do sztuki Szekspira. To gra na słynnej sytuacji Hamleta: sytuacji, w której każdy wybór prowadzi tylko do śmierci – moralnej, duchowej, fizycznej. To sytuacja metafizycznej pułapki – w której ludzka wolność zostaje zakwestionowana, czyli pytanie o wolną wolę człowieka w momencie, gdy staje on w obliczu własnego ograniczenia do działania, nawet w obliczu swojej śmiertelności jako istoty. Jest to również prawdziwie ludzka sytuacja w codziennych relacjach międzyludzkich, kiedy człowiek w relacji z drugim człowiekiem staje przed wyborem, czy trwać jako istota ludzka (ze wszystkimi potencjalnymi wartościami, które ta istota w sobie zawiera) i umrzeć z ludzką godnością, czy też umrzeć – i moralnie, i duchowo jeszcze przed ostateczną śmiercią dla świata.

7) „Café 1933” – w październiku 2022 r. rosyjscy okupanci zniszczyli pomnik ofiar głodu w latach 1932–1933 w zaatakowanym Mariupolu. Oczywiście. Głód to jeden z fundamentów świadomości historycznej Ukraińców, to przerażająco jednocząca historia, zbiorowa trauma, przykład bezprecedensowego ludobójstwa, którego jasnym celem było zagłodzenie tych, którzy chcą poczuć się częścią odrębnego narodu. W spektaklu dokumentalnym ukraińska reżyserka Anna Turlo poprowadzi widzów przez Wielki Głód na Ukrainie poprzez konkretne ludzkie losy, autentyczne sceny i dialogi, a także przykłady menu z epoki. Przyjmijcie zaproszenie do wyjątkowo zastawionego stołu w nasyconej Europie, gdzie rozpocznie się podróż, która przeniesie nas przez historię do najciemniejszych czasów, o których oczywiście nie należy zapominać. Spektakl odbywa się w języku czeskim z ukraińskim akcentem.

źródło: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku
oprac.: Anna Tyszkiewicz

Opublikował: Małgorzata Sawicka

24 września 2024

Powrót na początek strony