Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wydarzenia w Operze i Filharmonii Podlaskiej

12 lutego 2024

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą wydarzeń, które przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska w najbliższym czasie.

Druga połowa lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej:

 • 16 lutego, w Sali koncertowej ZSM przy Podleśnej odbędzie się koncert Hymny chwały. Artystów Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi wybitny dyrygent Warcisław Kunc. Podczas tego wyjątkowego koncertu będzie można usłyszeć Uwerturę do opery Nieszpory sycylijskie Giuseppe Verdiego oraz jedno z największych dzieł Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, II Symfonię B-dur op. 52 Lobgesang. Partie solowe wykonają: Wioletta Chodowicz, Anna Wolfinger i Nazarii Kachala.

 • 17 lutego, na Dużej Scenie przy Odeskiej wystąpi kwartet smyczkowy Grupa MoCarta. Swój nowy program „Ale kino” artyści poświęcili muzyce filmowej i najjaśniejszym gwiazdom srebrnego ekranu takim jak Charlie Chaplin, Woody Allen czy Tom Hanks.

 • 23 lutego OiFP zaprasza na ostatni w tym miesiącu koncert symfoniczny. Na Dużej Scenie przy Odeskiej wystąpi jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków, pianista Paweł Kowalski. Melomani usłyszą kompozycje Berlioza, Ravela i Gershwina. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Światowa premiera „A Body for Harnasie”

26 lutego Artyści Chóru OiFP wezmą udział w światowej prapremierze widowiska „A Body for Harnasie” w sali koncertowej NOSPR.

„A Body for Harnasie” to współczesna interpretacja baletu Harnasie – pionierski projekt łączy piękno muzyki Karola Szymanowskiego wykonywanej na żywo przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia z choreografią ikony współczesnego tańca Wayne’a McGregora i ruchomymi obrazami artysty wizualnego Bena Cullena Williamsa, tworząc ekscytujące widowisko muzyczno-filmowe. Będzie je można zobaczyć 26 lutego w Katowicach. Muzyków NOSPR poprowadzi Edward Gardner, pierwszy dyrygent London Philharmonic Orchestra. Wystąpią także Artyści Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej prowadzonego przez prof. Violettę Bielecką i tenor Andrzej Lampert. Kolejne pokazy projektu zaplanowano z udziałem London Philharmonic Orchestra w Royal Festival Hall w Londynie i Concertgebouw w Brugii.

„Jesus Christ Superstar” 

Pierwszy w tym sezonie pokaz „Jesus Christ Superstar” Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała z myślą o młodzieży szkolnej. Rockowa muzyka, przejmujące songi, poruszająca choreografia, pełna symboli scenografia – musical o ostatnich dniach życia Jezusa dostarczy uczniom niezapomnianych wrażeń i rozbudzi w nich miłość do teatru.Spektakl szkolny odbędzie się 1 marca o godz. 11. 

Terminy pozostałych spektakli:

 • 1 marca, godz. 19;
 • 2 marca, godz. 14 i 19;
 • 3 marca, godz. 18;
 • 9 marca, godz. 14 i 19;
 • 10 marca, godz. 18;
 • 16 marca, godz. 19;
 • 17 marca, godz. 18;
 • 23 marca, godz. 19.

Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie pod numerem: 502 862 789 lub 85 306 75 05. Szczegóły i bilety na stronie OiFP.

Artyści Chóru OiFP wydali nową płytę

„Widma” Stanisława Moniuszki to nowa propozycja Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z udziałem Chóru OiFP, po „Halce”, „Flisie”, „Strasznym dworze”, „Hrabinie” i „Verbum nobile”.

„Widma” Stanisława Moniuszki pod batutą Fabio Biondiego, z gronem czołowych polskich śpiewaków, Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej, wspaniałą orkiestrą Europa Galante i plejadą gwiazd polskiego teatru to kolejna pozycja w realizowanym od 2018 roku planie koncertowym i fonograficznym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, obejmującym prezentację i wydanie wszystkich zachowanych oper Moniuszki, jak również innych jego najbardziej wartościowych utworów. To również kolejny tytuł, którego interpretację przedstawił Fabio Biondi, znakomity włoski dyrygent, zauroczony twórczością ojca polskiej opery narodowej i patrona Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W czerwcu 2024 r. Fabio Biondi będzie gościem Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas koncertu na zakończenie sezonu artystycznego.

źródło: Opera i Filharmonia Podlaska
oprac., fot.: Paulina Dulewicz

Publikujący: Paulina Dulewicz

12 lutego 2024

Powrót na początek strony