Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

XX Jubileuszowy Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej w Siemiatyczach

20 listopada 2023

Wiesława Burnos przemawia do uczestników plebiscytu

XX Jubileuszowy Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej w Siemiatyczach / UMWP

Wzięło w nim udział prawie 30 prawosławnych chórów parafialnych oraz zespołów świeckich z całej Polski i zagranicy. Festiwal odbył się w dniach 17-19 listopada w siemiatyckiej Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego. W tym niezwykłym słuchowisku miała okazję uczestniczyć Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

– Chciałabym podziękować każdemu, kto wziął udział w tym przeglądzie. Prawosławie to nieodłączna część podlaskiego dziedzictwa kulturowego. Wasze występy były doskonałą jego promocją – mówiła Wiesława Burnos.

Głównym założeniem wydarzenia była popularyzacja duchowo-muzycznego dziedzictwa Cerkwi Prawosławnej, a także prezentacja wysokich walorów artystycznych i wykonawczych muzyki paraliturgicznej obrządków wschodnich.

Podczas przesłuchań każdy zespół miał na swoją prezentację 15 minut, w których czasie mógł zaśpiewać po ok. 5 utworów. Były to głównie wiersze duchowe, wiersze pokutne, kanty i psalmy rymowane oraz inne pieśni nabożne, wielkopostne i paschalne. Kluczowym wymaganiem było, aby co najmniej jeden utwór pochodził z regionu, który dana grupa reprezentuje.

W tegorocznej edycji, oprócz podlaskich chórów, można było usłyszeć zespoły m.in. z Warszawy, Chełma, a nawet z miejscowości Wiszniów w Ukrainie.

Wydarzenie było współfinansowane z budżetu Województwa Podlaskiego. Jego organizatorem był Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach.

Dawid Korpacz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: UMWP

Publikujący: Dawid Korpacz

20 listopada 2023

Powrót na początek strony