Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zabytek miesiąca: maska pośmiertna Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

4 marca 2022

0x0 (3).jpg

To już kolejny eksponat, którego na co dzień nie można oglądać na wystawach Muzeum Podlaskiego. W tym miesiącu w ramach cyklu „Zabytek miesiąca” prezentowana jest maska pośmiertna Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Eksponat pochodzi z kolekcji masek pośmiertnych Alfonsa Karnego i można go zobaczyć w holu białostockiego Ratusza (Rynek Kościuszki 10).

Maska pośmiertna Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pochodzi z kolekcji masek pośmiertnych Alfonsa Karnego. Rzeźbiarz, znany głównie jako autor portretów wielkich postaci historycznych, tworzył tę niezwykłą kolekcję po II wojnie światowej. Przyświecała mu ta sama idea co przy portretach – potrzeba upamiętnienia wybitnych twórców z kręgu kultury, sztuki i nauki. Część jego kolekcji stanowią repetycje powstałych wcześniej masek przedstawiające m.in. Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina. Druga część kolekcji to oryginalne dzieła Alfonsa Karnego.
O procesie ich powstawania opowiadał:
„Pierwsze próby były straszne! Ale potem przyzwyczaiłem się. Maski pośmiertne bliskich mi ludzi: Staffa, Broniewskiego, Wańkowicza i innych robiłem z prawdziwym wzruszeniem”.

Do tego wyjątkowego grona rzeźbiarz niewątpliwie zaliczał Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Obu panów łączyły przyjaźń i podobne poczucie humoru. To Karny podarował poecie porcelanową białą gęś, którą razem pomalowali na zielono. Stała się ona później inspiracją do stworzenia Teatrzyku „Zielona Gęś”.

Cykl pod hasłem „Zabytek miesiąca” Muzeum Podlaskie w Białymstoku rozpoczęło w ubiegłym roku. Przez okres jednego miesiąca prezentowany jest wyjątkowy eksponat niedostępny dla odwiedzających muzeum na co dzień. Dzięki akcji można go zobaczyć i poznać historię, którą opowiada. Dopełnianiem każdego prezentowanego zabytku jest karta okolicznościowa z opisem. Można ją nabyć w kasie Muzeum.

 

Przypominamy, że trwa konkurs „Zabytek miesiąca”. Regulamin dostępny jest tutaj.

 

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

4 marca 2022

Powrót na początek strony