Kurpiowski przegląd artystyczny w Dobrym Lesie
- To wspaniała inicjatywa, która potrafiła przetrwać trudne chwile i udowadnia za każdym razem jak bogata jest kultura kurpiowska, z odrębnym od innych słowem, śpiewem, melodią, tańcem, strojem, rękodziełem... Moi dziadkowie, Helena i Bolesław, byli także ludowymi artystami. Dziadek był m.in. lutnikiem i muzykiem, babcia tańczyła i śpiewała w zespole. Nagrodą, którą przyznajemy wraz żoną, czcimy właśnie ich pamięć, ale także honorujemy tych wykonawców, zwłaszcza młodych, którzy kultywują tę kulturę. Jako kurpiowski "pniok" dopilnuję, żeby te tradycje, także w oparciu o "marszałkowski" od blisko roku Skansen w Nowogrodzie, miały jak najlepsze warunki rozwoju - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Nagrodę z rąk Bogumiły i Marka Olbrysiów otrzymała Zosia Piasta z Nowogrodu, uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej.
- Z wielką radością wybraliśmy tak wielce utalentowaną, a zarazem jedną z najmłodszych wykonawczyń. Kurpiowską tożsamość trzeba już w tych najmłodszych pokoleniach pielęgnować - mówił Bogumiła Olbryś.
Uszczęśliwiona wyróżnieniem Zosia Piasta na scenie w Dobrym Lesie zaprezentowała się w podwójnej roli. Śpiewa bowiem i gra na tamburynie w dziewczęcym zespole śpiewaczym prowadzonym przez Annę Czarnecką, a solo wystąpiła brawurowo wykonując zabawne kurpiowskie gadki.
Regionalny przegląd organizują od ponad 30 lat (choć nie w każdym roku) wspólnie Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, który jest instytucją Powiatu Łomżyńskiego, samorząd i Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej.
- Po zgłoszeniach widać jak to wydarzenie żyje i kwitnie. Nie ograniczamy się do wykonawców z tych kurpiowskich gmin w województwie podlaskim, czyli Zbójnej, Nowogrodu i Turośli, zapraszamy także innych, ale pewien "kurpiowski akcent" muszą oni w swoich prezentacjach zawrzeć - mówiła Renata Krajewska, dyrektor GOK w Zbójnej.
Współgospodarzem przeglądu jest także Starostwo Powiatowe w Łomży.
- Mało która społeczność tak dba o kulturę i tradycję jak Kurpie. To nie są już jakieś amatorskie występy tylko wznoszące się na coraz wyższy poziom artystyczny prezentacje wykonawców, którzy pracują nad tym: dbają o stroje, instrumenty, wierność kulturowej spuściźnie. Jestem dumny, że Kurpie to tak wyrazista część powiatu - powiedział starosta Lech Marek Szabłowski.
Lista uczestników przeglądu w Dobrym Lesie liczyła ponad 50 pozycji, czyli na scenie pojawiło się przeszło 200 osób.
- Nie zaczynamy dopiero teraz zacieśniać naszych więzów. Niesamowita jest ewolucja tego wydarzenia, które obserwuję od kilkunastu lat. Szczególnie optymistyczny jest tak liczny udział dzieci - powiedziała Iwona Choroszewska-Zyśk z Ostrołęki, wiceprezes Związku Kurpiów.
Gośćmi przeglądu w Dobrym Lesie byli m.in. także wiceminister rolnictwa, poseł Lech Antoni Kołakowski i poseł Stefan Krajewski, dyrektor Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz.
Wydarzenia na scenie zwieńczył występ grupy tanecznej „Weta” z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży kierowanego przez Bogumiłę Olbryś. Młodzi artyści pracują pod opieką Regionalnego Ośrodka Kultury.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel