104. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości - obchody w Stawiskach
– 11 listopada to symboliczny dla nas wszystkich dzień. To ważne, że z tej okazji spotykamy się coraz liczniej, także w mniejszych miejscowościach. To z nich wywodzili się przede wszystkim ludzi walczący o wolną Polskę, a później broniący jej w chwilach próby. Tu, w Stawiskach, uroczystości mają wyjątkowo piękną oprawę i klimat – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Jak dodał, samorząd Stawisk dokonał tego nie jedną wielką uroczystością, ale wieloma przedsięwzięciami konsekwentnie prowadzonymi od lat, inwestycjami upiększającymi otoczenie i służącymi mieszkańcom oraz działaniami edukacyjnymi w lokalnej społeczności.
Uczestnicy uroczystości zgromadzili się najpierw na mszy w intencji Ojczyzny.
– Mimo 123 lat niewoli zachowaliśmy język, kulturę i wiarę. Teraz tak musimy postępować, by nasze sumienia mówiły nam: Jesteś dobrym Polakiem – mówił podczas homilii ks. Jerzy Dębek.
Tradycyjnie pod pomnikiem poświęconym bohaterom walk o wolną Polskę, zgromadzili się uczestnicy kolejnej części uroczystości. Wiele słów uznania, gratulacji i podziękowań usłyszała Agnieszka Rutkowska burmistrz Stawisk.
– Bądźmy dziś razem, poczujmy dumę i radość, ale też odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość Polski, abyśmy byli narodem, a nie tylko zbiorem ludzi czasowo zamieszkujących pewne terytorium - o czym mówił marszałek Józef Piłsudski. Godne obchody naszych świąt mają chronić nas przed utratą pamięci, a to, co robimy w naszych małych miasteczkach i gminach, przekłada się na wspólny obraz Polski – powiedziała.
Sukces Stawisk w rządowym projekcie potwierdził Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł na Sejm.
– Akcja ta miała na celu zapełnienie naszej ojczyzny biało-czerwonymi flagami eksponowanymi z dumą i godnie, z pozytywną modą na patriotyzm znaną z wielu krajów – mówił wiceminister Adam Andruszkiewicz, przekazał także treść listu premiera Mateusza Morawieckiego z gratulacjami dla społeczności Stawisk. Umieścił u stóp pomnika okolicznościowy wieniec, a wiązanki kwiatów złożyli także inni uczestnicy obchodów, m.in. Krzysztof Jurgiel - poseł do Parlamentu Europejskiego, poseł Jarosław Zieliński, senator Marek Komorowski, radny Piotr Modzelewski, Karol Pieloszczyk - wicestarosta kolneński wraz z samorządowcami kilku gmin, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz liczna grupa mieszkańców.
Wojskową oprawę całości z przemarszem orkiestry i kompanii honorowej, apelem pamięci i salwą honorową zapewnili żołnierze z ośrodka poligonowego w Bemowie Piskim oraz orkiestra wojskowa z Giżycka.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Tołcz