Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

104. rocznica wybuchu Powstania Sejneńskiego

24 sierpnia 2023

grupa osób podczas składania kwiatów, wśród nich członek zarządu, Wiesława Burnos

obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego

Było złożenie kwiatów, oddanie hołdu bohaterom zrywu z 1919 r. oraz wręczenie pamiątkowych tabliczek rodzinom weteranów. W środę, 23 sierpnia, miały miejsce obchody z okazji 104. rocznicy Powstania Sejneńskiego, które odbyły się w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach. W wydarzeniu uczestniczyła Wiesława Burnos, członek zarządu.

Uroczystości rozpoczęło spotkanie przy Pomniku Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie uczestnicy przenieśli się przed tablicę pamiątkową Tadeusza Katelbacha – jednego z przywódców Powstania Sejneńskiego. W samo południe w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach została odprawiona msza święta w intencji poległych weteranów.

Wiesława Burnos w trakcie obchodów rocznicowych w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach zaznaczyła, że upamiętnianie tego typu wydarzeń historycznych buduje naszą narodową tożsamość.

– Naszą powinnością jest pamięć o tej najważniejszej, wygranej walce na Sejneńszczyźnie. Dzisiejsze spotkanie jest namacalnym dowodem uznania bohaterskich czynów tych, którzy poświęcili życie w imię wolności. Musimy kultywować te wspominania i przekazywać je młodym pokoleniom tak, aby pamięć o Powstańcach Sejneńskich była zawsze żywa – powiedziała Wiesława Burnos.

Spotkanie było również okazją do wręczenia tabliczek „Grób Weterana Walko o Wolność i Niepodległość Polski” rodzinom weteranów, których groby znajdują się na sejneńskich cmentarzach parafialnych. Odsłonięto także wystawę pt. „Województwo Białostockie u progu Niepodległości II Rzeczypospolitej”. Wydarzenie zakończył koncert pieśni patriotycznych.

***

Powstanie Sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Pięć kompanii piechoty i szwadron kawalerii dążyły do opanowania Sejn zajętych w sierpniu 1919 r. przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3:00 rozpoczęło się powstanie. O godz. 6:00 Polacy zdobyli miasto, ale 26 sierpnia z rana Litwini odbili je na kilka godzin. Powstańców wsparł 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.

Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Stowarzyszenie Zwolennicy Idei Upamiętniania Komendanta "ZIUK"

Publikujący: Paulina Dulewicz

24 sierpnia 2023

Powrót na początek strony