104. rocznica wybuchu Powstania Sejneńskiego
obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego
Uroczystości rozpoczęło spotkanie przy Pomniku Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie uczestnicy przenieśli się przed tablicę pamiątkową Tadeusza Katelbacha – jednego z przywódców Powstania Sejneńskiego. W samo południe w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach została odprawiona msza święta w intencji poległych weteranów.
Wiesława Burnos w trakcie obchodów rocznicowych w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach zaznaczyła, że upamiętnianie tego typu wydarzeń historycznych buduje naszą narodową tożsamość.
– Naszą powinnością jest pamięć o tej najważniejszej, wygranej walce na Sejneńszczyźnie. Dzisiejsze spotkanie jest namacalnym dowodem uznania bohaterskich czynów tych, którzy poświęcili życie w imię wolności. Musimy kultywować te wspominania i przekazywać je młodym pokoleniom tak, aby pamięć o Powstańcach Sejneńskich była zawsze żywa – powiedziała Wiesława Burnos.
Spotkanie było również okazją do wręczenia tabliczek „Grób Weterana Walko o Wolność i Niepodległość Polski” rodzinom weteranów, których groby znajdują się na sejneńskich cmentarzach parafialnych. Odsłonięto także wystawę pt. „Województwo Białostockie u progu Niepodległości II Rzeczypospolitej”. Wydarzenie zakończył koncert pieśni patriotycznych.
***
Powstanie Sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Pięć kompanii piechoty i szwadron kawalerii dążyły do opanowania Sejn zajętych w sierpniu 1919 r. przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.
23 sierpnia 1919 roku o godz. 3:00 rozpoczęło się powstanie. O godz. 6:00 Polacy zdobyli miasto, ale 26 sierpnia z rana Litwini odbili je na kilka godzin. Powstańców wsparł 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.
Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Stowarzyszenie Zwolennicy Idei Upamiętniania Komendanta "ZIUK"