Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Strzegą granic od 32 lat. Obchody Święta Straży Granicznej w Białymstoku

24 maja 2023

Były odznaczenia, awanse i gratulacje za ofiarną służbę. W środę, 24 maja, funkcjonariusze i pracownicy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku obchodzili swoje święto, przypadające 16 maja. To tego dnia, 32 lata temu, formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczpospolitej Polskiej. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz dziękował funkcjonariuszom za ich służbę w trakcie trwającego kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy. 

– To właśnie funkcjonariusze podlaskiej jednostki w najnowszej historii Polski dzielnie i bohatersko bronili naszej granicy. Chwała Wam za to, że pomimo wszelkich trudności, byliście niezłomni. Waszą postawą i ofiarną służbą wspólnie z Wojskiem Polskim i policją uratowaliście Polskę i Europę przed kryzysem i niebezpieczeństwem – powiedział wicemarszałek. – To właśnie Wy udowodniliście, co w praktyce powinny oznaczać słowa: „Bóg, Honor i Ojczyzna” – dodał.

Wicemarszałek podziękował funkcjonariuszom w imieniu mieszkańców naszego województwa, szczególnie tych mieszkających na terenach przygranicznych. Przytoczył także znamienne słowa Winstona Churchilla: „Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. 

– Jesteście dumą naszego regionu. Pamiętajcie o tym każdego dnia służby – zaakcentował wicemarszałek.

Bezpieczeństwo i wolność

Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek mówił, że ten czas jest wyjątkowy w historii naszego kraju.

– To, co robimy w naszym Podlaskim Oddziale Straży Granicznej (POSG), jest to przeciwstawienie się zamętowi. Zamęt ten jest przeciwdziałaniem porządkowi i bezpieczeństwa. Funkcjonariusze Straży Granicznej, w szczególności z Podlaskiego są właśnie po to, aby w sposób odpowiedzialny pełnić służbę na granicy państwa – zaznaczył.

Jak zaznaczył komendant, POSG przygotowywał się do obecnej sytuacji na granicy wiele lat.

 – Od prawie dwóch lat, codziennie doświadczamy realnych zagrożeń na granicy państwa. To Wy swoją postawą, zaangażowaniem, poczuciem obowiązku i miłości do bliźniego chronicie granicę państwa, naszego wspólnego domu. Dziękuję za to – podkreślił.

Odznaczenia za zasługi

W trakcie uroczystości wręczono nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia za zasługi. Były to m.in.: złoty medal za długoletnią służbę, który otrzymała Ewa Tarasewicz, medale za zasługi na rzecz Straży Granicznej. Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża IV stopnia za propagowanie idei honorowego krwiodawstwa otrzymał Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek.

W środowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski, przedstawiciele duchowieństwa na czele z metropolitą białostockim abp. Józefem Guzdkiem, reprezentanci służb mundurowych, dowódcy jednostek wojskowych współdziałających z Podlaskiem Oddziałem Straży Granicznej, grupa rekonstrukcji historycznej KOP „Sejny”, a także delegacja Służby Ochrony Granicy Państwowej z Litwy.

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej służy ok. 2 tys. funkcjonariuszy. Do tego ponad 300 pracowników cywilnych. Ochraniają ponad 350-kilometrowy odcinek granicy, z czego ponad 100 km to granica z Litwą, a ok. 250 km - to granica z Białorusią. W jego skład wchodzi 16 placówek.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Publikujący: Paulina Dulewicz

24 maja 2023

Powrót na początek strony