Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

83. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

10 lutego 2023

marszałek Artur Kosicki pochyla się nad składanym wieńcem kwiatów

83. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

83 lata temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych wywózek Polaków na Syberię. W rocznicę tych wydarzeń, w piątek, 10 lutego, marszałek Artur Kosicki złożył kwiaty przed pomnikiem – Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku.

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, które okupowały w tamtym czasie tereny II Rzeczypospolitej, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości. Miały na celu doprowadzić do zniszczenia śladów polskiej państwowości na Kresach i unifikacji zajętych terenów ze Związkiem Sowieckim.

– Musimy pamiętać o minionych wydarzeniach, szczególnie mając na uwadze to, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie. Widzimy, że po 83 latach historia zatacza koło. W 1940 r. chciano wyeliminować Polaków, teraz Rosja chce wyeliminować naród ukraiński — mówił marszałek Artur Kosicki.

Pierwsi deportacją zostali objęci osadnicy wojenni, którzy otrzymali ziemię na Kresach za swój udział w wojnie 1920 r. a także ziemianie, leśnicy, urzędnicy państwowi, m.in. sędziowie, prokuratorzy, policjanci, leśnicy, właściciele ziemscy oraz wojskowi. Wywożeni trafiali w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi.

Okoliczności wywózek, szczególnie tej pierwszej, były tragiczne. Był luty, panował siarczysty mróz, dochodzący do minus 40 stopni. Wywożeni na Syberię ludzie byli zrywani ze snu w środku nocy, mieli niewiele czasu na spakowanie swojego dobytku, byli popędzani brutalnymi okrzykami funkcjonariuszy NKWD, a później przewożeni do bydlęcych wagonów. Tam panowały okropne warunki, wskutek których dochodziło do licznych zgonów w czasie trwającego kilka tygodni transportu. Zmarli byli często wyrzucani przez Sowietów z konwojów w śnieg obok torów, na pastwę dzikich zwierząt.

Przyjmuje się, że w trakcie pierwszej lutowej deportacji Sowieci wywieźli na Syberię ok. 140 tys. Polaków. Szacunki dotyczące łącznej liczby osób wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 r. oraz maju-czerwcu 1941 r. są rozbieżne i wynoszą od miliona do nawet ponad 1,8 mln. Ci, którzy przeżyli tragiczną podróż, musieli się mierzyć z głodem i śmiercią po ulokowaniu w syberyjskich łagrach.

W 83. rocznicę pierwszej wywózki kwiaty przy pomniku złożyli: wojewoda Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Tomasz Madras, płk Paweł Adam Lachowski - dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, przedstawiciele służb mundurowych oraz białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Oddział.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

10 lutego 2023

Powrót na początek strony