Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Festiwal „Kryńskie ballady kresowe”

4 września 2023

Festiwal „Kryńskie ballady kresowe” / Organizator

To były godziny wypełnione filmami, opowieściami i pieśniami o dawnym wschodnim pograniczu Polski. Współfinansowany z budżetu województwa festiwal odbył się w piątek, 1 września, w kinie w Krynkach. Uczestniczyła w nim członek zarządu Wiesława Burnos.

– Kresy to nasze dziedzictwo, a dziedzictwo to opowieść, którą mamy obowiązek prowadzić z szacunku dla naszych przodków. W imieniu marszałka Artura Kosickiego i całego zarządu województwa dziękuję za przepiękny festiwal, w którym miałam zaszczyt wziąć udział – mówiła Wiesława Burnos.

Na początek uczestnicy wydarzenia wysłuchali kilku słów na temat historii festiwalu „Kryńskie ballady kresowe”. Następnie o Tamarze Sołoniewicz, reżyserce i scenarzystce z Narewki, opowiedziała Kasia Bielawska. Widzowie mogli obejrzeć wyreżyserowany przez nią film – „Kresowa ballada 1935”.

Podczas festiwalu można było zobaczyć wystawę fotografii Jarka Jakóbczaka i Tomka Pytla. Odbyło się także spotkanie autorskie z pisarzem Wojciechem Koronkiewiczem.

O swoim obrazie pogranicza opowiedział z kolei Adam Radziszewski. Kresy wybrzmiały również w pieśniach seniorów i zespołu „Exit”. Całości dopełnił film dokumentalny oraz emocjonujące dyskusje i rozmowy artystyczne.

Festiwal został zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Krynkach.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Małgorzata Sawicka

4 września 2023

Powrót na początek strony