Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jednostki OSP z gminy Nowe Piekuty z nowym sprzętem ratowniczo-gaśniczym

16 listopada 2023

Jednostki OSP z gminy Nowe Piekuty z nowym sprzętem ratowniczo-gaśniczym / UMWP

To sprzęt kupiony z dotacji pochodzącej z budżetu województwa wynoszącej kilkanaście tysięcy złotych. Wspomoże on pracę strażaków-ochotników z miejscowości: Jabłoń-Jankowce, Jabłoń Kościelna, Hodyszewo, Skłody Borowe, Stare Żochy, Jabłoń-Dąbrowa, Tłoczewo oraz Kostry-Noski. W przekazaniu sprzętu w czwartek, 16 listopada, wziął udział członek zarządu Marek Malinowski oraz wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Siekierko.

Wśród nowego sprzętu znalazły się: węże strażackie, ognioodporne kombinezony, buty strażackie, rękawice, kaski zakupione dzięki dotacji z budżetu województwa, czapki z daszkiem, paczki z granulatem pochłaniającym ciecz z powierzchni oraz latarki ręczne odporne na wysoką temperaturę, prądownica, drabina oraz kilof. Zarząd Województwa Podlaskiego dofinansował zakup kwotą 15 tys. zł.

– Strażacy-ochotnicy ratują mienie, ale też życie i zdrowie mieszkańców. Zasługują na to, by dysponować dobrym i niezawodnym sprzętem ratowniczo-gaśniczym, który jak wiadomo bardzo szybko się zużywa i wymaga ciągłego odświeżania – mówił Marek Malinowski.

O niwelowaniu dysproporcji między mieszkańcami Podlaskiego, a innych części kraju mówił Łukasz Siekierko.

- Naszej pracy w samorządzie województwa przyświeca cel, żeby nasi mieszkańcy na terenie całego województwa żyli w takim standardzie jak w dużych miastach, czy miastach i miasteczkach położonych na zachodzie Polski i, żeby mieli takie same szanse. I naszym zdaniem także zakup tego sprzętu zbliża nas do tego celu - mówił radny. 

O potrzebie inwestowania w tego typu sprzęt mówił też Krzysztof Kunicki, prezes zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w gminie Nowe Piekuty.

– Zmienia się zapotrzebowanie jednostek, wchodzą nowe urządzenia i my musimy być doposażani na bieżąco, bo jak we wszystkim – tu też idzie postęp i stary sprzęt, który się zużył, musimy wymienić na nowy – zaznaczył.

Jednostka OSP Nowe Piekuty, która była gospodarzem spotkania, należy do najwcześniej założonych na terenie gminy, jak i w powiecie wysokomazowieckim. W ubiegłym roku obchodziła 100-lecie istnienia – przygotowanie uroczystości również wsparł podlaski samorząd. Obecnie liczy ok. 40 strażaków-ochotników. Przy jednostce funkcjonuje także młodzieżowa drużyna pożarnicza dziewcząt i chłopców.

Paulina Tołcz, Krystian Guzewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Dawid Korpacz

Opublikował: Dawid Korpacz

16 listopada 2023

Powrót na początek strony